K optimalizácií pre vyhľadávače samozrejme patrí optimalizovať aj texty, v podstate je to jeden z hlavných faktorov. Každému ako prvé napadne optimalizovať meta description, title a h1. Prípadne rovno text, ak sa na googli zobrazuje v serpe (Search engine result pages). No je ešte pár spôsobov, ako sa dá zobrazenie vášej webstránky v googli zmeniť. Ja tu pár takých príkladov popíšem. Našťastie ešte nie sú moc používané a tak si ľahko znásobíte počet prístupov z vyhľadávačov (mal som to uložené ako draft cez rok, teraz sa to už celkom používa).
Základné zobrazenie web stránky v serpe
Nič nezvyčajné: title, url a text.
Tento základný model zobrazenia sa však dá doplniť o pár extra údajov.
Tabuľka na stránke
Výsledok je síce minimálny, ale je. Google v serpe zobrazí data z tabuľky plus šedým textom informuje o ich počte. Na obrázku si to môžete všimnúť pod url stránky.
Obrázok autora (rel=author) pri výsledkoch vyhľadávania
Veľmi používané medzi blogermi. Seznam zobrazuje obrázky pre všetky stránky kvôli lepšiemu predstaveniu stránky. Užívateľ si taktiež skôr zapamätá stránky podľa farieb a rozložení prvkov na stránke, ako nadpis či url. Následne môže klikať na podobné výsledky, keď si vedome či podvedome farby stránky spáruje s užitočnou stránkou. Google už dlhú dobu prevádzkuje niečo podobne, pri videách a článkoch zobrazuje aj obrázky v článku pri vyhľadávaní. Začínal to robiť však len automaticky a pre pár autoritatívnych webov. Tie obrázky boli skôr pre spravodajské serveri a časom zmizli.
Už pár mesiacov, ako prišiel google plus, sa naskytla možnosť pre webmásterov spárovať svoje stránky s google profilom. Google vám za odmenu zobrazí pri výsledkoch hľadania vašu fotku. Zobrazuje sa však stále len na niektorých článkoch. Čudujem sa, že som ešte nevidel využiť túto techniku tak, že si založíte fake profil na google, dáte ako fotku logo spoločnosti, na ktorej parazitujete a takto budete kradnúť užívateľov danej spoločnosti. Odhadujem, že veľa ľudí by kliklo, aj napriek dajme tomu 3 pozícií v serpe.
Sú dva hlavné spôsoby, ako to docieliť.
1. Stačí ku každému článku pridať odkaz na svoj profil google plus.
<a href="https://plus.google.com/u/0/108731953446751421584/" rel="author">Lucas03</a>
A potom stačí v google profile doplniť medzi vaše webstránky daný blog/stránku. Ináč ja som ten odkaz pridal na tvrdo, ale sú aj wordpress pluginy, ktorým zadáte len odkaz na google plus profil.
2. Druhý spôsob je 3-way. Ak máte ešte web stránku na svoju prezentáciu, môžete ju do tejto výmeny zakomponovať. Takto som to spravil ja. Stačí link z článkov nasmerovať na svoju prezentáciu:
<a href="http://www.lucas03.com/lukasvojt/" rel="author">Lucas03</a>
A následne na svoju prezentačnú stránku spárujete s google plus profilom:
<a href="https://plus.google.com/u/0/108731953446751421584" rel="me" target="_blank">Google+</a>
Už len čakať pár dní a začne ostatných aj vás otravovať vaša fotka v google.
Recenzie, hviezdičky pri výsledku hľadania
Treba dodržiavať microformáty podľa scheme.org. Výsledok vyzerá nejak takto:
Malo by to citeľne zvyšovať počet konverzií. Mne sa to na betstavkách nezobrazuje. Tipujem, že kvôli použitiu počtu výsledkov v tabuľke. Tých formátov je veľa a pri určitých druhoch produktov sa s tým dá dobre vyhrať, ja som to však ešte vo veľkom netestoval.
Obrázok článku pri stránke
Obrázok som zatiaľ videl len pri spravodajstve a do pár dní sa už obrázok pri výsledkoch hľadania nezobrazoval. Mne sa to nepodarilo zatiaľ spojazdniť.
Obrázok videa pri web stránke
Všetci sme asi navyknutý nájsť v serpe google video alebo youtube. Vy ale máte rovnakú možnosť. Ak vaša stránka obsahuje nejaké video, dá sa googlu správne naznačiť, že tam máte tematické video a on ho zobrazí k vašej stránke ako doplňujúci informáciu. Mne sa to zatiaľ nepodarilo.
Záver
Tých snippetov je oveľa viac, no mňa zaujali najviac tieto. Nie v každom obore sa dajú použiť rich snippets. Najväčšiu podporu majú tieto: recenzie, ľudia, produkty, business, recepty, udalosti a hudba. Viac informácií sa dozviete na stránkach google – Rich snippets (microdata, microformats, RDFa, and Data Highlighter) .