Ako sa robia podvody na realitách

April 08, 2020

Tak som začal hľadať prenájom bytu, čoskoro sa bude firma sťahovať a chcel by som si nájsť byt bližšie pri práci. Narazil som pritom na ponuku, ktorá vyzerala až moc dobre, aby bola pravda, ale za skúšku nič nedáš, ako sa hovorí 🙂 No a chcem tu popísať, ako to prebiehalo, lebo keď som sa ja ako technický znalý človek dostal v tom procese tak ďaleko, tipujem, že na tom môže aj pekne okrádať ľudí.

Začalo to tým, že som našiel až príliš dobrý inzerát na realitných serveroch. Hľadal som 2+kk, kde sa cena pohybuje v Brne niekde medzi 15k czk a vyššie. Inzerát, ktorý som našiel mal krásny byt, vybavený, súčasťou bolo parkovacie miesto a spolu s energiami bol nájom 8000 czk. Ten byt by reálne mal stáť tak 2.5 násobok tejto ceny.

Najprv prišiel takýto email s gmail emailu – [email protected], ten je ale tipujem generovaný pre každú potencionálnu obeť:

Ahoj,

Dekuji za váš zájem o muj byt.
Nejdrív chci objasnit nekteré veci týkající se bytu:

– cena za celý byt je 6000 Kc + 2000 Kc = 8000 Kc / mesíc.
Tato cena zahrnuje všechny služby: voda, elektrina, internet, plyn a parkovište.

– byt je plne zarízený a vybavený, stejne jako ve fotografiích.

– byt se nachází v Stare Brno, Kridlovicka

– v apartmánu jsou povoleny domácí zvírata, jsou-li klidné a cisté.
Pokud jste s temito informacemi spokojeni, dejte mi vedet, abyste mohli pokracovat v konverzaci.

Dekuji a preji hezký den.

Druhý email:

Ahoj,

V následujících slovech vám vysvetlím, moji situaci.

Bydlím s rodinou v portugalském Lisabonu.

Zdedil jsem tento byt pred pár lety od tety.
Dcera tam žila behem studia, ale nyní má nové zamestnání jako manažerka , v USA na dalších 5 let a v této situaci jsme se rozhodli pronajmout byt, protože nikdo z mé rodiny nežije v Ceské republice .

Dovolte mi, abych vám rekl neco o mne. Mám 49 let a já jsem se vzal pred 26 lety. . Mám dve deti a pracuji jako stavební inženýr.

Byt lze pronajmout dlouhodobe nebo krátkodobe.

Pokud máte zájem o pronájem bytu, budeme využívat realitní spolecnost, která bude zajištovat platbu a dorucení klícu a smlouvy.

Dejte mi vedet, co si o tom myslíte? a v dalším sdelení vám mohu vysvetlit celý proces.

PS : Prijmete prosím omluvu, pokud tento text není správne napsaná. Tento text byl preložen z anglictiny pomocí Google Prekladac. Doufám, že chápete mou ceštinu. Radeji mi odpovedet v anglictine.

Dekuji

Hovorím si ok, ak to pôjde cez realitku, asi ok. Normálne sa tešil, že aké mám šťastie ak by to vyšlo za tu cenu, aj keď rozum mi mal viac napovedať, že to nie je reálne. Toto je ďalší email:

Hello,

I chose to use a real estate agency , because we would like to tell you what we happened with 3 weeks ago , a bad story. We was in Czech Republic with 3 weeks ago because we had to meet with a family who wanted to rent the apartment but when
we arrived there, this family never answered the phone. As you can imagine we lost a lot of money (plane ticket, taxi…etc…).
For this time I choose to use Airbnb ( www.airbnb.com ) , because I had good experiences with them in the past . Using Airbnb you don’t need to pay any fees for their services .
Airbnb is one of the the biggest estate agency from world , and they offer opportunity to rent an apartment , for long term and short term.
In our case we will use their services for long term rental .
You know how they works for long term rental ? or you can permit me to explain you the process ?

Thank you

Hovorím si super, ak je to cez airbnb, tak to bude v pohode. Ale o dlhodobých nájmoch cez airbnb som nepočul. Ďalší email:

Hello,

Please permit me to explain you , how works Airbnb for long term rentals .

1. First of all , to can an register the transaction with Airbnb I need :

– your full name and full address ( address , city , zip code , country ) ;
– a copy ora photo of your ID (identity card ) ( Airbnb need to verify your details )
– your phone # (a valid mobile number where Airbnb can contact you);
– the exact date from when you want to move there
– how many person will live there

2. Once I will receive your details I will go at Airbnb to deposit the keys and the contract on your name as , the intended receiver.

3. Airbnb will check all documents that will come along with the keys and proof of ownership , with their Real Estate Professional Department .
They will also confirm that I’m the legal owner of the apartment I’m renting to you.

4 . After everything is checked , Airbnb will send you the link with my apartment on their website. There you can book my apartment. To can book it they will ask for a safety deposit equal with 3 rental months . This three months represents the period of accommodation .

5. After you will check the apartment and you will sign the contract , the deposit will remain for the payment for this first 3 rental months.
After this first 3 months, if everything will be fine , and you want to remain in my apartment , the contract will be extended automatically for long term rental.

6. The deposit is required for Airbnb not for me . This is just a formality and it won’t obligate you to rent the apartment , it is a safety deposit, just to be sure that this is not a joke and I don’t pay the transport taxes for nothing to an person that doesn’t exist . In this way will be sure for both , because the money will remain at Airbnb until you will see the apartment, and only after this ,if everything will be fine , I will receive the money.

7. !!! IMPORTANT !!! the payment of the deposit will be done, through Airbnb platform , using your credit card . Everything is 100% secure , and all money will remain in their custody until you will see the apartment .
I will receive your money only after you check the apartment and you sign the contract .

8 . After the deposit is done , Airbnb will start the delivery and the keys will be in Czech Republic in 4 days . Once the keys will be there one of their agents will call you and you will meet with him to see the apartment . The contract will be signed only after you check the apartment .

9. If something will be wrong , and you don’t want to rent the apartment , the Airbnb agent ,will give you , your money back ; and then they will give me back the keys.

Let me know if everything is clear ? or if you have other questions ?

Thank you

Spýtal som sa ešte, či mi môže poslať fotky bytu pre kontrolu, že sa bavíme o tom istom byte. Na email som dostal fotky iného bytu, ale pekného 🙂 Chcel 3 mesačný deposit, ktorý sa ma platit airbnb, takže je to vlastne bezpečné.

No a potom už len prišla sms:

(Airbnb Company) Dear Sir/Madame, We want to inform you that we created a private listing assigned to a long term reservation for the apartment situatedin Brno , Czech Republic . This is your booking Link : http://airbnb.long-term-stay.com/?\_trksid=p25242123213.m31243.4233142&ConfirmationCode=MMA8APP&CurrentPage=listing Once the link is opened , to finish the booking, please click on “Request to Book” . Thank you for using Airbnb.

Ako vidíte, doména nie je airbnb.com, ale stránka, ktorá sa tvári ako airbnb. Takéto podvodné inzeráty som našiel aj na sreality.cz aj ulovdomov.cz, na oboch sa nachádzal pár dní, až kým som ich nenahlásil.

A prečo to sem píšem? Prišlo mi to zaujímavé, že je to celkom premyslený scam. A prišlo mi zaujímavé, ako ďaleko som sa dostal, aj keď ten inzerát vôbec nedával zmysel za takú cenu 🙂


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com