Ako som si nakódoval prvú stránku (s PHP)

July 23, 2010

PHP Už pred 5 rokmi som sa vždy pozeral na brata, pozeral ako píše kódy v php, ako sa baví z databázami, prekonáva captcha ochrany scriptami a v podstate si spraví script na všetko, čo ho napadne. Vždy som to sledoval a dúfal, že pochopím a niečo sa na mňa nalepí. Bola to v mojich očiach najlepšia “virtuálna” vec na svete, niečo si zmyslieť, povedať si, že chcem niečo spraviť a nemať hranice. Dalo by sa spraviť všetko, čo ma napadne. Proste nádhera.

Pre začiatok som sa naučil za deň html, bolo to pre mňa ako písanie po anglicky v zátvorkách. A keďže som mal väčšinu predmetov na strednej v angličtine, problém to nebol. Trochu neskôr som pridal css rovnakým spôsobom a bol som v podstate rád, že základ mám. Ale stále to nebolo ono, potreboval som tvoriť niečo automaticky, niečo, kde všetko nemusím robiť cez html a písať dokola to isté.

Dlhú dobu som používal len include, aby som nemusel prepisovať header či footer na každej podstránke osobitne. Mal som viac pokusov, ako sa naučiť php. Prvý bol z ebookov, kde som prečítal asi 50 strán, ale nič som z toho nemal. Stále som nevedel spraviť základnú vec. Vtedy keď som sa niekoho pýtal, ako spraviť to a to, ako sa to najlepšie naučiť mi vždy prišli odpovede, že sa to dá naučiť len skúšaním a nie čítaním. Keďže mi to po tých xx stranách nešlo, rýchlo som to vzdal a vrhol sa späť na školu, kodovanie jednoduchých stránok, domény a pod. Pomedzi to bývali pokusy upravovať scripty, čo som kúpil. Ako na ranky.sk, ale vždy zlyhali. Minulý rok som mal ďalší pokus. Požičal som si knihu o Javascripte. Jeden známy austrálčan mi povedal, že on vedel Javascript a na php switchol za deň, kedže je to podobné a len si v podstate pozrel sytax. Tak som čítal knihu a skúšal robiť, ale 99 percent vecí tam bola zbytočná a tiež to zlyhalo.

Zase som to teda odkladal a povedal si, že sa to skúsim cez prázdniny naučiť. Ale ide o to, to sa neučí, to sa len robí. To sa neplánuje, to sa robí, skúša a upravuje až kým to nepôjde! Celkom mi neprialo, bol som chorý, mal deti na starosti 2 týždne a nemal na nič čas. Po ich odchode ma napadlo, že už musím začať s tou živnosťou niečo robiť, skúsiť http://www.odkazy.lucas03.com/linklist.php alebo ponúknuť seo, proste niečo robiť. Už dlho som mal v pláne spraviť zoznam webov, kde bude tabuľka s rankami, názvom a url. Tak som si vytvoril databázu s hore zmienenými vstupmi. Čuduj sa svete, na prvý krát sa mi podarilo spojiť db a formulármi vložiť data. Normálne som neveril, keď som ich na prvý krát aj zobrazil v tabuľke. Asi sa niečo na mňa nalepilo, po stovkách úprav vo wp, čumenie do scriptov v rôznych mojich projektoch a všetko šľapalo ako hodinky.

Vyriešil som pár problémov s kódovaním, pridal funkcie na pagerank a srank. Nastavil cron na denné kontrolovanie a updatovanie hodnôt pageranku a sranku. Spravil premenné na menu, ktoré sa má kedy zobrazovať ako active (a nebola to sranda, keďže tam je podzložka na články a filter sa zobrazuje asi v 1000 kombináciach).

Výslednú mikrosite si môžete pozrieť pod názvom: http://www.odkazy.lucas03.com/linklist.php. Ešte sa chystám spraviť poriadny filter, lebo toto riešenie by hneď crashlo pri ďalšom údaji v db, pravdepodobne pridať obrázky pre pr a sr ranky. Dorobiť zoradenie a stránkovanie. Tú tabuľku upraviť do krajšej podoby, možno pridať jazyk stránok pre lepšie filtrovanie. Potom už len pridávať články a mikrostránky na predaj odkazov.

Síce je to nič, programátorom sa nazvať nemôžem a keby sa mi na tie kódy pozrie programátor, asi by sa najskôr začal prežehnávať. Ja som rád, že to je funkčné a problém v php už moc nevidím, už ide len o to, dostať rôzne príkazy a funkcie do hlavy, pozrieť si nejakú tu bezpečnosť a môžem si takéto blbostičky tvoriť. Hoci sa musím začať do školy učiť Paskal, hádam s php ešte do konca prázdnin niečo zaujímavé vytvorím.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com