Čo musí mať spoločnosť, aby sa zviditelňila?

August 18, 2011

Moderné spoločnosti vyhadzujú strašné peniaze, aby im nejaký ďalší človek sprostredkoval agentúru a tá zase kampaň na reklamu. Kupujú si množstvo twitter followerov, facebook fanúšikov a po novom aj +1 v googleplus. Kupujú si seo optimalizáciu a relevantný traffic. Toto všetko je pekné a pomerne dobre to aj funguje, lenže mi príde, že pri tom zabúdame na jednu vec. Podľa mňa by sme sa mali zameriať aj na niečo iné. Prvé, čo sa robí napríklad pred seo optimalizáciou, je zlepšenie štruktúri stránky a celkovo optimalizovanie zákazníkov pohyb na stránke. Nepošleme zákazníka na stránku, ktorá ma nulovú informačnú hodnotu a produkt sa dá kúpiť až po 10 preklikoch cez ďalšie stránky. Budúcnosť dobrých vzťahov so zákazníkmi nevidím vo facebook profile s najviac užívateľmi, ale s kvalitnou podporou a unikátnemu prístupu k zákazníkovi.

Ide mi o to, že práve som čítal tento článok, o špeciálnej donáškovej službe steaku 20 míl na letisko vďaka jednému tweetu. A je to presne to, čo chýba dnešným firmám. Každý chce len hrr hrr dostať peniaze a hľadať ďalšieho zákazníka, aj keď by sa mal radšej starať o toho, čo tam už raz nakúpil.

Nadštandardné služby k zákazníkom Vám zabezpečia úspech, lebo spokojný zákazník neodíde a už sa váš business môže len vylepšovať, a to získaním nových.

Konkrétne som v poslednej dobe kontaktoval UPC a O2. V ďalšom roku ideme v Brne bývať na privát a chcel som vedieť najlepšiu ponuku internetu. Adresa sa mi však nechcela hľadať, tak som im len poslal link na inzerát a nech si adresu pozrú sami a dajú mi vedieť možné tarify. To by bolo najlepšie, dostať čo najrýchlejšie mail s tarifmi a rýchlosťami na adrese privátu. Bohužiaľ tak jednoducho to nefunguje. Najprv mi prišla z UPC automatická správa, že mail prijali. Jasne, corporation bullshit. Tak o dva dni mi napísali, že im mám poslať presne adresu. Vďaka mojej lenivosti som si teda otestoval ich ochotu k zákazníkom. Po poslaní presnej adresy, čo vlastne bola aj v tom inzeráte, mi už bolo povedané, že od nich internet mať v danej časti Brna nebudem. Tak fajn. Na odpoveď od O2 som čakal na ďalší deň, pričom mi slečna povedala, že sa mi nedá dovolať. Tak som jej odpísal, či mi nemôže poslať požadované informácie cez mail. Túto odpoveď som sa zatiaľ nedočkal. A na telefóne som nemal ani jeden neprijatý hovor.

Verím, že firmy s kvalitnými podporami a nadštandardnými službami sú budúcnosť. Na Slovensku to moc nevidím, ale osobne si všímam, že keď mi niekde podpora včas a kvalitne odpíše, ostanem u nich aj keby mal niekto iný lepšie ceny za rovnaké služby. Typickým praktickým príkladom je subreg, ktorý maily odpovedá hneď. Je pravda, že je to firma zameraná na IT segment. Ale in my humble opinion by to fungovalo všade. Z kvalitným službám ku zákazníkom teraz asi najznámejšie ťažia Martinus, Websupport, …, kde sa vám ešte ako firme aj niečo vráti. Napríklad Websupport myslím dostal lístky na nejaký festival od klienta a podobne.

Chcel som tým ešte povedať aj to, že kvalitnou prácou so zákazníkmi rastiete rýchlejšie ako s investovanými peniazmi do reklamy. Za jeden steak dovezených 20 míľ možno z haluze získali kopec návštev, backlinkov, tweetov a spravili si pozitívny image firmy, ktorý sa buduje asi najťažšie a reklamou ho len tak ľahko nevybudujete.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com