Google testuje nove sitelinks

August 10, 2011

Už pár dní sa testuje nové zobrazovanie sitelinks. Hlavná myšlienka sitelinks je v podstate sprostredkovať návštevníkom rýchlejšiu dostupnosť či nájdenie požadovanej stránky. Doteraz sitelinks pri stránkach vyzerali zhruba takt: google sitelinks 1 300x97

Google sitelinks sú generované automaticky a väčšinou si na ne musíte pár mesiacov počkať. Taktiež google nepoužije vašu schému a odkazy, ale sám si odvodí, ktoré odkazy sú pre návštevníkov vašich stránok prínosné a tie potom zobrazuje. Zaujímavé teraz je, že sitelinks testuje world-wide, to znamená, že zmeny môžeme sledovať aj my na google.sk/cz. Väčšinou sa k nám niečo dostane, až po úspešnom otestovaní vo svete/usa.

Diametrálnou zmenou v nových sitelinks je ich počet a typ zobrazovania. Doteraz sa zobrazovali sitelinks len ako odkazy pod výsledkami vyhľadávania, teraz sa však zobrazujú aj obalené textom a s výraznými medzerami, takže sú oveľa viditeľnejšie a v podstate zaberú celú stránku priemerného monitoru. K tomu prispeje aj zvýšený počet sitelinks na 12. Ako majiteľ stránok máte právo tieto odkazy upraviť len v obmedzenom množstve, a to vo webmaster tools.

Dajú sa len blokovať sitelinks, nič iné sa tam meniť nedá. Toto blokovanie funguje len 90 dní od poslednej návštevy webmaster tools. Znamená to, že google si bude automaticky generované sitelinks veselo ďalej zobrazovať, ak sa po ich blokácií neukážete v google webmaster tools predošlých 90 dní. Ja som toto využil pri ranky.sk, kde som v novej verzii nezahrnul rank jyxo. Google to ani po mesiaci stále nevyradil zo sitelinks aj napriek neustálej 404.

Webmaster Tools jyxo 300x111

Nové Sitelinks sa teda zobrazujú v podstate na celej strane. Prvé miesta vo vyhľadávaní budú o to dôležitejšie, lebo získajú podľa môjho názoru o dosť percent vyšší traffic. MFA na trademarky budú tiež menej zarábať, keďže web stránky na ktorých sa priživujú, majú už traffic = kvalitná stránka = história = vytvorené sitelinks. Osobne sa bojím, že keďže týmto by mali dostávať stránky number 1 v serpe viac trafficu, môže sa to viac mýliť s google adwords programom. Pokiaľ viem, aj v kampani v google adwords sa dá nastaviť sitelinks pre vašu reklamu. Ak by to google použil rovno ako pri prirodzených vyhľadávaniach, zabrala by reklama celú prednú stranu. Samozrejme google sitelinks sa nezobrazujú všade, no aj tak by to mohol byť úpadok trafficu pre relevantné výsledky. Neverím však, že by to google nasadil aj na adwords. Už teraz je to príliš veľa výsledkov pre jednu stránku. Takto vyzerajú nove sitelinks:

pozerajme sitelinks 300x174

Ďalšia vec pri týchto nových sitelinks je, že ako si môžete všimnúť, mám tam duplicitné odkazy na články. Musím sa pozrieť, ako to na wordpresse mám, lebo to bude asi moja chyba. No zaujímave je, že sa mi to v google webmasters nedá blokovať, lebo tam ta duplicitná strana 5 a 6 ani nie je. Uvidíme, koľko tieto sitelinks vydržia.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com