Investovanie do peer-to-peer požičiek - p2p lending

February 27, 2014

Nedávno som čítal článok od peer to peer pôžičkách od Johna a Inwebstora. Zaujímavé informácie a niečo, čo som práve hľadal. Živnosť som pozastavil pred takmer 4 rokmi a odvtedy mi na živnostenskom účte leží pár tisíc zbytočne. Nechcel som s tým moc hýbať, lebo som si nahováral, že ak ju obnovím, bolo by viac starosti s účtovníctvom. Hlúposť, nechať tie peniaze len tak 4 roky na účte bez zhodnotenia. No peniaze som nepotreboval a na hľadanie investícií nemal čas. Osobne neznášam, keď mi peniaze len tak ležia a nič z nich nemám. Pri tvorbe webov sa vždy snažím začínať od nuly. Z nuly niečo vytvoriť, nesypať do toho peniaze. No a teraz nemám čo robiť s tými, čo sa mi nahromadili. Nevadí mi risk, ak je rozumný. Radšej ich budem riskovať a naučím sa niečo z toho, aj keď ich stratím, ako majú hniť na účte a vzdať sa v boji s infláciou. Pred rokom som tak požičal barymanovi, cca 2000 eur na zmenku. Mal som ich navyše a riskol som to, aj bez skúsenosti s pôžičkami a dobre to dopadlo.

Pred pár dňami som sa začítal o p2p pôžičkách, veľmi dobrý nápad a čudujem sa, že som na to narazil až teraz. Nejdem tu popisovať základné princípy, len na blog sem tam napíšem, ako sa mi darí.

Jediné, čo som ešte nezistil, je praktický dopad neplatičov na investora. Viem, že daný p2p lending poskytovateľ to rieši sám, upomína a vymáha to od neplatiča. Čo už neviem je, koľko trvá v ktorej krajine také vymáhanie a či sa naozaj celá čiastka len s oneskorením vráti investorovi.

Zltymelon.sk mi odpisal toto:

Dobry den, ak dlznik meska so splatkami svojej pozicky viac ako tri mesiace, jeho poziacka je v zmysle zmluvy zosplatnena (okamzite splatna cela suma vratane sankcnych poplatkov a penale). Aktualny default je pribilzne 7%. Nasleduje rozhodcovske sudne konanie, ktore trva priblizne 3 mesiace a na rad pride exekutor. Asi tretina ludi, sa pocas praveho vymahania s nami dohodnu na nahradnom splatkovom kalendari. Dlzna vymahana ciastka obsahuje i sankcne poplatky a penale pre investorov a tiez sa suma dalej uroci zakonnym urokom. Vas Zlty melon

Sem tam sa objaví aj krach poskytovateľa. Prevádzkovatelia týchto stránok sa vyhovárajú, že kontrakt je vytvorený medzi investorom a žiadateľom o pôžičku a tak aj keby skrachoval, pôžičku stále máte a môžete ju vymáhať. No komu sa to oplatí pre 10 eurový podiel riešiť?

Každopádne všetko nad 4 percenta (priemerná inflácia za cca posledných 60 rokov v USA) pokladám ako za dobrú príležitosť, ale riziko straty musí byť takmer nulové. Tu sa ročný výnos pohybuje nad 10 percent a pri použití automatických schvaľovaných investíciach je to pasívne investovanie.

Rozhodol som sa pre isepankur.ee (škoda že ešte nemajú affiliate program) na začiatok, na Slovensku dobre vyzerá zltymelon.sk, no radšej by som mal väčší výber pôžičiek. Diverzifikácia bude ľahšia.

Páči sa mi aj zverejnenie histórie úverov a ich neúspešnosť, profily žiadateľov etc. Do leta by som si hádam našiel čas a prešiel to, získal nejaké štatistiky a potom nastavil automatické investovanie. Pri takomto objeme sa štatistika už asi moc mýliť nebude a môžem k tomu ešte pridať aj dáta, ktoré zverejňujú konkurenčné p2p lending systémy.

Účet na isepankur.ee som si založil asi dva dni dozadu, včera mi som poslal 100 eur na skúšku s fio banky, či mi vážne nič nestrhnú a dnes už to mám na účte. Dnes som taktiež poslal vodičák na svoju identifikáciu. Veľmi rýchle jednanie na slovenské pomery, support odpovedá do pár minút (to ale môže byť preto, že len nedávno spustili slovenskú verziu a ešte ich tam moc Slováci neotravujú).

Tak plánujem sem čosi nasypať, možno aj do viacerých týchto systémov pre diverzifikáciu. Ešte mám v pláne čoskoro investovať do amerických akcií, ale najprv by som ešte musel doladiť web do použiteľnej podoby a analyzovať dáta týchto spoločností. O tom ešte napíšem.

Máte lepší spôsob ako pasívne zhodnocovať investície?


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com