Moje skúsenosti s ČSOB

January 28, 2013

Je to už tretí rok, čo používam Československú obchodnú banka. Keď som išiel na vysokú školu do Česka, založil som si účet na Slovensku aj v Česku. S prevodmi som bol spokojný, za 6 czk mi prevedú eurá na české koruny. Hoci to má fio asi zdarma, fio nemá toľko bankomatov. Kurz som moc nepozeral aký majú oproti ostatným bankám. Mal som už predtým asi 10 rokov Slovenskú sporiteľňu a doteraz nechápem, prečo som si nenechal tú a nevytvoril len účet pre Česko v Českej sporiteľni. No asi preto, že brat aj otec mali tiež účty v čsob a tak boli prevody rýchlejšie. Plus mám aspoň skúsenosť. Momentálne mám 7 bankových účtov, za ktoré našťastie neplatím ako študent nič, teda ak nezabudnem priniesť potvrdenie o návšteve školy alebo mi oni povedia, že stačí prísť o 3 roky a z ničoho nič mi začnú miznúť peniaze.

Nie som vôbec náročný klient a neviem si predstaviť, ako by som ich žiadal o niečo zložitejšie ako api kvôli automatickému párovaniu platieb a podobné vychytávky. No aké som mal skúsenosti s ČSOB? V podstate dobré, až kým som niečo nepotreboval. Tieto staré banky ma už trochu hnevajú, majú mrte poplatkov za kadejaké blbosti. Ale začnem po poriadku.

Prvý problém nastal, keď som potreboval zistiť, začo mi z bankového účtu 50 centov zmizlo. Pri platbe bolo napísane “Za transakcie: 0,50”. Síce 50 centov nie je veľa, rád mám prehľad a chcem vedieť, začo mi tie peniaze strhli. Žiadnu podozrivú transakciu som nevidel a tak som si povedal, že im napíšem email, za to predsa nič nedám.

Pre overenie poplatku kontaktujte prosime nasu Linku 24 /0850 111 777/, kde sa po uplnej identifikacii klientski priacovnici vramci hovoru prepoja na bankoveho specialistu, ktory poplatok preveri.

Identifikacia:

  • identifikacne cislo
  • PIN
  • heslo pre Linku 24

Takže sa cez email nemôžem nič dozvedieť? Nerád telefonujem, lebo mi to zaberá viac času ako keď píšem mail a všetky potrebné informácie si môžem pozrieť na internete a hneď reagovať. Je to lepšie ako keď každú chvíľu odo mňa niečo chcú a ja to mám kadekde hľadať, nebodaj im ešte hovoriť, že zavolám keď to nájdem. Nehovoriac o zlom signále v mojej izbe a vonku do zimy telefonovať nejdem.

Pýtam sa teda, či to myslia vážne, že sa niečo môžem dozvedieť len osobne alebo cez telefón.

Nakolko sme ako institucia zo zakona viazani dodrzanim ochrany osobnych udajov a bankoveho tajomstva, nieje mozne uskutocnit nahlad na ucet klienta bez uplnej identifikacie, len prostrednictvom mailovej komunikacie.

Hm, prečo teda nevyužijeme správy na stránke čsob, kde som už identifikovaný, autorizovaný aj autentizovaný? Je to podľa mňa bezpečnejšie ako telefón. Identifikačné číslo myslím nie je bezpečné, k tomu nie je obtiažne sa dostať. Väčšina ľudí si ho necháva zapamätať v prehliadači. PIN môže byť buď ten, ktorým sa prihlásim do internet bankingu (5 miestny – taktiež čudné, že ma fixný počet miest = ľahšie zneužiteľné) alebo PIN karty do bankomatu. Identifikovať sa heslom? To kde sme? Každá poriadna služba Vám vždy v podmienkach píše, že od Vás nikdy heslo k prihláseniu chcieť nebude. Ak si na toto používatelia totiž zvyknú, môže sa napríklad stať, že dostanú mail s podvrhnutým odosielateľom, ktorý vyzerá ako by bol mail poslala banka a používateľ heslo/PIN podľa zvyku identifikácie odošle. Identifikácia cez pin je určite zlý nápad. Už len ich systém, že ho pozná ďalšia osoba, aj keď zamestnanec banky, nie je bezpečná.

Toľko k informáciám, ktoré som chcel od nich získať. Bez úspechu.

Aby toho nebolo dosť s podporou, prekvapili ma aj s bankomatovou kartou. Tiež sa väčšinou odporúča si automaticky vygenerované heslo zmeniť. Automaticky vygenerované heslá sa ťažko pamätajú a tak majú ľudia tendenciu si ich zapisovať. Myslíte, že je to dobrý nápad? 🙂 No tak hneď ako som vyšiel z banky, zmenil som si pin. Bez problémov, až na poplatok 2,5 eura za zmenu pin kódu. Nechápem tieto komunistické poplatky za zmeny, ktoré banku nič nestoja. To nevie zarábať ináč? Má zarábať na tom, že tam mám peniaze a má s nimi obchodovať, nie mi z tých peňazí ešte brať za hlúposti.

Do tretice nie moc príjemnej skúsenosti bol výber zo stávkovej kancelárie. Rozumiem, že zahraničné platby bývajú spoplatnené. Ale zobrať mi 5 eur za prijatie zahraničnej platby? Slovenská sporiteľňa to robila zadarmo (skontroloval som predošlú platbu) a verím tomu, že aj fio by to zvládlo zadarmo alebo za oveľa menší poplatok. Avšak kvôli incidentu so SLSP som radšej vybral peniaze na čsob, keďže plánujem slsp zrušiť. Ale takéto hlúpe poplatky? Mám sto chutí založiť si mbank/ďalší fio účet. No neviem ako to je s bankomatmi, ale keďže tie využívam max raz za mesiac, problém by som nemal mať. Ale asi počkám ešte, kým som študent, či mi ešte zoberú peniaze za nejaké blbosti. Budem musieť to vyberať na slsp/fio a potom poslať na čsob.

Som celkom sklamaný, na akých hlúpostiach vyberajú slovenské banky peniaze. A to nehovorím kvôli týmto pár eurám, ale čo som počul, podnikateľské účty sú zabijaky a tam sa za nič na poplatky v stovkách eur mesačne nie je problém dostať. Problém bude sa skôr dostať pod sto eur 😀

No ostáva mi už len zapriať Vám, nech sa Vám výber banky vydarí.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com