Portfólio v Bondore po 20 mesiacoch - P2P pôžičky

February 22, 2016

Naposledy som písal niečo o mojom portfóliu na bondore pred cca 8 mesiacmi. Odvtedy som však písal diplomovú prácu a učil sa na štátnice, takže som Bondora portfólio vôbec neriešil. Tak píšem dnes (piatok 19.2.2016 som obhájil prácu a spravil aj štátnice), zhruba by to malo byť už 20 mesiacov odkedy som začal. Pred 20 mesiacmi som nabil účet na 1000 eur a snažil sa ich rozdeliť medzi primárne Estónske pôžičky. V podstate som za posledné mesiace neinvestoval nič, pretože Bondora užitočné grafy vymenila za také, ktoré nezobrazujú reálny default a úplne odstránila filter. Pred asi mesiacom som sa dozvedel o stránke, kde si zadáte štatistiky z dátového súboru a ono to už robí investícií na základe vašeho filtra cez AP I (jediná vec čo konečne Bondora spravila ako sľubovala roky, API). Dnes teda moje portfólio vyzerá nasledovne:

Do portfólia som nepridal žiadne ďalšie investície, aspoň sa bude jednoduchšie vyhodnocovať. Takže základné porovnanie s portfóliom pred 8 mesiacmi.

portfólio12 mesačné20 mesačné
Zostatok istina1092,4€1219€
Po splatnosti 167,15€ (15.3%)144,1€ (11,8%)
Viac ako 60 dní po splatnosti139,9€ (12.8%)267,3€ (21,9%)
Na účte, čakajúce na investíciu0€73.37€

Cez 30 percent aktuálnej istiny po splatnosti alebo v defaulte je pomerne veľa. Dôležité je teraz, či Bondora aj niečo vymôže.

Z 267€ bolo zatiaľ splatených 89,05€ z istiny a 57,86€ na úrokoch z týchto istín. To je spolu 146,91€. Bondora čo sa môjho portfólia týka vymohla 55% z nesplatenej istiny. Takže 267€ mi 20 mesiacov v podstate stálo a po týchto mesiacoch Bondora vymohla len 55% z istiny, to znamená bez úrokov.

Ako som písal v úvode, posledných 8 mesiacov som neinvestoval. Nahromadilo sa mi na účte v Bondore cez 250 eur a už som začínal rozmýšľať, že si ich vyberiem. Narazil som potom ale na stránku BeePlus.me. Podľa toho čo viem, je to one man show a používanie tejto stránky je bez záruky. V podstate ju prepojíte s Bondorou jedným klikom a dovolíte stránke BeePlus.me robiť investícií na vašom Bondora účte. Filtrovať môžete podľa štatistického súboru od Bondory, ja som si nastavil kritéria podľa môjho starého postu (asi by som mal spraviť aktuálnu verziu). Zatiaľ som spokojný, investuje to celkom často a nezaznamenal som žiadne problémy. Moje pravidlá vyzerajú takto.

Ako si ale môžete všimnúť, investície sú zhruba za 14-15%. Čo je pomerne málo ak zarátame do toho default, môžem byť rád, ak sa vôbec dostanem na nulu 😀 Zaujímavé je, že síce mám toto portfólio už 20 mesiacov, stále neviem ako na tom som. Mal by som si robiť presnejšie odhady. Ideálne ak by niekto spravil kalkulačku na XIRR online a ja by som tam už len dal svoj export portfólia. No ale chcel som vlastne, že Bondora mi pôžičky podľa mojich kriterií spáruje s takými, ktoré majú tých spomínaných ~14% a ešte z nich ide pár do defaultu.

Nedávno som čítal o twino.eu, taktiež P2P platforma. Obsahuje však veľmi veľkú výhodu. Žiadosti o pôžičku je tam dosť, takže vaše financie hneď investujete. Sekundárny trh je bez poplatkov, takže sa viete rýchlo zbaviť pôžičiek alebo rýchlo nakúpiť. No a najväčšia výhoda je v buyback guarantee. Ak vám niektorá pôžička pôjde do defaultu, Twino ju od vás odkúpi a vy môžete investovať inde. Ihneď. Ešte som to neskúšal, ale toto je podľa mňa najväčšia výhoda a rieši práve ten najväčší problém v P2P pôžičkách. V podstate zapnete automatické investovanie a všetky nesplatené pôžičky od vás Twino odkúpy, takže výnos by mal byť ročne cca 12%.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com