Už by bol pomalý čas na poriadny projekt

March 17, 2012

Pomaly, ale isto začínam uvažovať, že potrebujem vymyslieť nejaký projekt, ktorý bude mať budúcnosť. Ktorému sa budem venovať naplno. Ktorý môžem spomenúť, keď sa ma niekto spýta, akú stránku mám. Doteraz som zbieral zaujímavé domény z môjho pohľadu, na ktorých potom budoval mikro stránky, hral sa s kadejakými reklamami a affiliate. Nič poriadne. S každou takou stránkou či doménou som sa bavil max pár hodín či dní. Síce tomu viem spraviť peknú ziskovosť, nechcem v tom pokračovať.

Keď som v januári spravil skúšky, za pár dní som zbúchal “indomény”. Respektíve script len pre seba, ktorý som používal už predtým, len som to dal dokopy. Plán je taký, že kým budem najbližšie 3 mesiace študovať, budem mať aký taký zoznam domén. Ukladám tam expirujúce, ktoré majú nejaké tie odkazy a ešte to 24 hodín denne crawluje internet a hľadá domény podľa určitých parametrov. To sa mi strašne páči, že počítač za mňa pracuje, aj keď ja spím.

indomeny 300x185

Ale k veci, tak mám pár podmienok, ktoré musí moja budúca stránka splňovať.

1. Musí byť v angličtine:

Tradične, Slovensko a Česko je moc malý trh. Ak k tomu pridáme ešte neochotu Slovákov či Čechov za čokoľvek platiť. Angličtina je jasná voľba. Asi by som mal hneď na začiatku myslieť na viacjazyčnú verziu, aby bol kód na to pripravený. Ale rátam s tým, že chcem mať unikátny obsah, na čo bude potom problém je získať kvalitných textárov. Angličtinu ako tak ovládam a problém by to byť nemusel.

2. Projekt musí mať platiacich zákazníkov, nie len affiliate či adsense-like sprostredkovateľov.

Zisk musí byť veľkej miere generovaný rovno užívateľmi. Nie je dobre spoliehať sa na adsense či affiliate programy. Takáto závislosť od partnerov pri získavaní financií je skôr negatívna, nehovoriac o tom, že si ešte kus zisku odkroja. Pri priamych platbách ste pánom svojích financií a nečakáte, kým vám niekto o 45 dní po platbe niekto pošle províziu. Je možné spojazdniť aj vlastný affiliate program, čo za dobrých podmienok zaistí odkazy aj tematický traffic.

3. Projekt musí byť užitočný, ideálne, ak užívateľom šetrí peniaze.

Chcem predsa, aby mi užívateľ platil. Platiť mi bude len za niečo, v čom vidí vyššiu hodnotu.Cieľ je dajme tomu 20 eur mesačne na zákazníka. Bojovať s konkurenciou cenou alebo poskytovať low-cost služby sú mi proti srsti, s vyšším mesačným fee bude aj väčší budget a tak sa ľahšie zameriame na kvalitu. Plus s užívateľmi, ktorí platia málo, sú väčšinou najväčšie starosti.

Ideálne by bolo, aby stránka produkovala časť obsahu automatizovane a druhú časť manuálne. Nepáči sa mi myšlienka, že užívateľ platí len za to, čo musel niekto iný robiť manuálne. Respektíve zvyšuje to náklady. Preto treba čo najviac ten projekt automatizovať. Na druhú stranu, musí sa produkovať aj kvalitný a aktuálny obsah, aby google mal čo papať a užívatelia zdielať.

4. Projekt musí byť postavený na komunite.

Komunita sa ťažko tvorí len platiacimi zákazníkmi, ideálne by pre to bolo, ak by bol projekt užitočný aj pre free members, aby tam trávili svoj čas a možno tvorili aj nejaký ten obsah. Zo spokojných užívateľov sa často stávajú platiaci zákazníci. Komunitu vidím tak, že projekt sa spustí ako free pre každého, ak sa časom ukáže, že je užitočný, začnú sa zavádzať nové vylepšenia, ktoré budú dostupné len pre platiacich zákazníkov. Prípadne sa aj niektoré funkcionality z free zóny obmedzia a pre platiacich zákazníkov budú neobmedzené.

5. Zameranie by malo byť na odvetvie, kde sa točia veľké peniaze alebo sú za to ľudia ochotní platiť aj online.

Toto je kľúčové, vybrať si produkt/službu, ktorá má cenu. To súvisí aj s bodom 3, ak otočia návštevníci xxxx usd mesačne (pôžičky, car rental, obchodovanie, …), nebudú mať problém 20 eur dať na stránku, ktorá im ušetrí čas či pomôže zisk z toho mesačného obratu zvýšiť.

6. Projekt by mal riešiť problém.

Najlepšie služby vznikali tým, že sa riešil nejaký problém. Autor megaupload.com riešil to, že v danej dobe bol problém poslať 1GB súbor cez internet. Ak je niečo užitočné pre vás, pravdepodobne sa nájde viac ľudí, pre ktorých to bude užitočné. Tento problém by som chcel objaviť aj ja. Keď riešite svoj problém, dáte do toho viac a robíte to poriadne. Ak to aj úspech nemá, vyrieši to váš problém a to bolo hlavné. Bohužiaľ ja žiadny problém nevidím, všetko mi funguje ako má ( až na warez, ale tam sa vracať nemienim).

Problémy

1. Momentálne vidím problém v originálnom obsahu. Textárom sa platí relatívne veľa, plus najlepšie je nájsť niekoho, kto je do danej tematiky zainteresovaný a tak píše aj užitočné články. Kto v danej tematike robí a ponúknuť mu určité výhody, ak v tom bude pokračovať cez váš systém. Tie výhody v tom to prípade nemusia byť peniaze!

2. Nájsť dosť veľký problém alebo dôvod či zlepšovák, za ktorú by užívatelia boli ochotný platiť takú sumu mesačne. To zatiaľ nevidím.

Tieto dva problémy vidím zatiaľ ako hlavné, ďalšie problémy ako kódovanie systému, legalizovanie všetkých platobných transakcií a zdroje automatizovaného obsahu sú detaily. Sám by som sa mal vedieť postarať o systém, marketing, seo a obsah v eng. Počas letných prázdnin budem mať 4 mesiace pokoj od školy, niečo by som mohol zosmoliť.

Príklady

Projekt, ktorý spĺňa dané požiadavky je napríklad leaguespy.com. Mesačné poplatky, zameraný na “drahú” tematiku a šetrí zákazníkom čas aj peniaze. Majiteľ píše blog a s veľa názormi sa stotožňujem, vyzerá byť rozumný a skúsený. Ďalší projekt, ktorý sa mi páči, je synopsi.tv, aj keď tam si ešte neviem dobre predstaviť monetizáciu. Ale po zrušení megáča by useri mali skôr platiť za filmy a hudbu, ak sa to dobre napojí na amazon alebo podobne veľkého poskytovateľa filmov, mohlo by to fungovať.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com