Vyberanie krčných mandlí

March 07, 2012

Spomenul som si, že som tu nenapísal svoju skúsenosť a problémy s krčnými mandlami. Nosné mandle mi vymienali ako malému chlapcovi a na to si moc nepamätám, keďže som bol krpatý a uspali ma. Odvtedy sa pár veci zmenilo, hlavne moje trápenie s mandlami trvalo dlhšiu dobu. Bohužiaľ ja hlupáčik som to zabudol napísať hneď po operácií a tak teraz moju skvelú skúsenosť s doktorom nezinterpretujem dôveryhodne. Problémy s mandľamy som v detstve nemal, videl som akurát, že sú väčšie, cítil som každé prehltnutie a býval som často chorý. Časté choroby sú spájané s krčnými mandľami pomerne často, ja som to však nespájal a stále si nie som istý, že mi moje choroby spôsobovali práve baktérie v mandliach.

Problémy sa začali asi v 18 roku, keď mi začali v ústach objavovať biele fliačky na mandliach. Moc som si to nevšímal, ale ten zápach z úst som bral ako normálny a každú chvíľu som mal v ústach žuvačku (v Španielsku sme v stane mali stiesnené podmienky a môj dych dostal prívlastok dračí ). Časom sa ma však začali svrbieť mandle, lebo tie biele fliačky sa začali pretláčať von. Asi rok som sa ich snažil vytláčať. Odporúča sa špáratkami do uší alebo niečim mäkkým, aby ste si neporezali mandle. Ja som bol však na moje mandle namosúrený a hocikedy som to vyberal drótom. Začali sa mi objavovať v mandliach ešte väčšie dieri a čoraz častejšie aj väčšie smradľavé hnijúce biele hrudky.

Ako vlastne vznikajú biele hrudky v mandliach?

To ževraj nikto nevie, ale predpokladá sa, že sa objavujú u ľudí, ktorí majú problém s trávením mliečnych výrobkov. Dalšia alternatíva bola, že časti jedla sa zachytávajú v mandliach a pomaly hnijú a nahromaďujú sa, pričom sa so zvyšujúcou veľkosťou tlačia von. Tomuto by som moc neveril, keďže v mojom prípade mali hrudky stále rovnakú farbu. Lekárka mi povedala, že to je hlienmi, ktoré stekajú a zachytávajú sa v mandliach. Čo je dosť reálna alternatíva.

Čo teda s tými mandľami?

Začal som o tom googlovať, asi rok som študoval, ako sa to dá riešiť. Skúšal som vyplachovať kadejakými vodami, aby sa mandle vyčistili a tie nečistoty. Vynechal som mliečne výrobky, bolo toho viac, čo sa dalo vyskúšať, no už si na to všetko nespomínam. Boli tam ešte kadejaké striekačky a tabletky.

Vybral som sa teda za doktormi do Martina, najprv na polikliniku. Tam sa mi doktor poriadne ani do úst nepozrel a povedal mi, že to treba vybrať. Hneď ako som odtiaľ odišiel, volal som tete, nech mi odporučí ešte nejaké ďalšie ORL. Išiel som teda na polikliniku 3, kde už majú byť odborníci, čo aj operujúl. Respektíve som sa šiel objednať ďalší deň, keďže v tej dobe som musel ísť k všeobecnej doktorke po výmenný lístok. Keď som sa v jej dverách objavil druhý krát v ten istý deň, bola prekvapená a povedala mi, že mi lístok dať nemôže, že jej to poisťovňa nepreplatí a mal som si pri prvom lístku rozmyslieť, akého špecialistu si vyberiem. To ma už nahnevalo a bol som asi trochu drzí, lebo ma vlastná mama nespoznávala. No z druhým výmenným lístkom som išiel na Polikliniku 3, kde mi zobrala výter a povedala, že sa mám staviť o pár dní, keď budú aj výsledky. Vtedy som akurát žiadne hrudky nemal. Povedala mi, že mám veľké mandle, ale vyberať si ich nemám dať.

O pár mesiacov sa však tieto hrudky začali objavovať aj tri krát denne a toľko krát denne máť na jazyku niečo zhnité a stále hľadať spôsob, ako to slušne vypľuť nie je ideálne. Zase som začal hľadať informácie, ako by sa dalo zbaviť tých zhnitých blbostí bez operácie, dokonca som si kúpil knihu na GetRidofTonsilStones.com za 15 usd, aj napriek tomu, že som doteraz tieto weby vnímal ako podvodné. Ten ebook naozaj obsahoval veľa informácií o týchto hrudkách, no ja som mal všetko načítané a tak som im napísal mail, že chcem vrátiť prachy. Tvrdili, že v prípade nespokojnosti vrátia peniaze a tak ma zaujímalo, či to dodržia. Poslal som im mail, že som všetky informácie našiel na internete a nie som spokojný, pričom mi bez kecov vrátili peniaze. To je pecka, kde na Slovensku by vám z obchodu vrátili peniaze za knihu v prípade nespokojnosti bez kecov?

Aj keď som sa chcel vyhnúť operácii a veril som v prírodné liečenie, po určitej dobe som to vzdal a keďže som mal toho veľa naštudovaného, bol som pomerne silné presvedčený, že musím ísť na operáciu. Tak ďalších pár dní som strávil oznamovaním mojim známym a rodine o mojom rozhodnutí a oni sa ma snažili presvedčiť, nech to nerobím. Strašili ma, že mi tie čápy (doktorka to tak nazvala odborne) pôjdu ďalej do hrdla a nebudem ich vidieť ani sa dať vybrať. Alebo nebudem tak často chorý, ale budem mávať zápaly pľúc, čo je už iná sranda.

Spravil som ďalšiu návštevu na poliklinike 3 a doktorka mi už teraz oddobrila operáciu.

Ako prebiehala operácia?

Vybral som si samozrejme lokálnu anestéziu, keďže umelý spánok ma nelákal a kratší život tiež nie. Chcel som to mať za sebou čo najskôr a lokálna anestézia sa dala objednať o mesiac, celková anestézia asi o pol roka. Do nemocnice som prišiel ráno, prezliekol sa a čakal, kým si ma doktor zavolá. Doktor bol skvelý pohoďák, bohužiaľ mi tie mandle trhali tak pred rokom a už si celkom ten náš rozhovor nepamätám. Najprv mi doktor opichal mandle, aby mi to umrtvil. Bol som prekvapený, ako to bolelo. Kým mi to zabralo, bavili sme sa, prečo som šiel na lokálnu a ako škola. Potom mi začal orezávať ľavú mandlu skalpelom, keď prišiel ku koncu, chytil kliešte a začal tú mandľu ťahať smerom do hrdla, aby sa odrhla. To mu nešlo ani na xtý krát a sem tam sa mu vyšklbla ta mandla z kliešti. To mi začal rozprávať, že ho to mrzí, ale že šiel do roboty na bicykli a ma ešte zmrznuté ruky. Taktiež ma asi slabo opichal, lebo som moc krvácal, tak mi vraví, že mi tam tu pravú nechá. Ja mu s klieštami v ústach zamrmlem, že nech mi ju dá späť a vyberie radšej tu druhú, že tá bola horšia. Potom sa prišli študentky pozerať na operáciu, doktor sa ma pýta, č mi to nevadí. Odpovedám, že nie. Tak teraz som mal pred sebou hlavu doktora a zo 4ri ďalešie hlavy študentiek, ktoré sa aj kdečo pýtali a doktor to komentoval, čo bolo prínosné samozrejme aj pre mňa, tak palec hore! Mal som skvelú a krásnu sestričku, ktorá mi utierala pusinku od krvi (možno to znie ironicky, ale fakt bola krásna a milá). S nejakými vtipnými hláškami mi ešte vytrhol aj pravú mandľu. Mali sme jednu pauzu, keď sa mi zatočila hlava a tak ma radšej dali do ležatej polohy, lebo pri lokálnej anestézií musím spolupracovať s dýchaním a odpadnutý by som im moc nepomohol. Po odrezaní a odtrhnutí mandlí mi ešte spaľoval cievky, aby nekrvácali. A poslali ma na posteľ. Hotovo, za pár desiatok minút. Akurát sa mi potom niektoré cievky ešte rozkrvácali a musel mi to ešte raz spaľovať.

Ako potom po operácií?

Myslím, že prvý deň som mal infúziu, druhý ma už nútili niečo jesť a prehĺtanie bolo ako keby ma kŕmili žiletkami. Druhý deň bol najhorší, ale po každom jedle ta bolesť bola menšia. Odporúča sa jesť čo najviac, repektíve nie najviac, ale čím viac zjete, tým skôr vás bolesti prejdu. Taktiež, čím ste mladší, mali by ste tú bolesť lepšie zvládať. Ja som myslím takmer hneď, ako smo prišiel z nemocnice jedol už aj normálne jedlá. Ale ako som čítal, niekto dva týždňe nemohol jest poriadne a schudli aj 5 kíl. Tabletky pomáhaju výrazne, ja som s nimi však nie veľký kamarát a tak som ich dosť rýchlo prestal užívať a skôr znášal bolesť.

Rok po operácií

Prvých pár mesiacov som cítil niekedy straštné sucho v hrdle a nepomáhalo ani pitie tekutín, obával som sa, že to budem mať stále. Našťastie to prešlo a teraz už tieto suchoty nemávam. Jeden z prvých mesiacov po operácií som ochorel, strašne ma bolelo hrdlo a cítil som každé prehltnutie ako v deň po operácií. Okamžite som išiel na pohotovosť v Brne(to bola pecka, tam som rýchlo na svoje zdravie zabudol po príchode Grékov, ktorí sa pobili a tak som im robil prekladateľa), ale doktori mi moc pomocť nevedeli (nemali záznamy, aké tabletky som užíval), takže som musel ísť domov k doktorke. Keď som prišiel na Slovensko, doktorka už nič nevidela. Zatiaľ sa to neopakovalo a dúfam, že už nebude. Doteraz som býval každú zimu chorý, teraz som nebol a to som hral hokej každý deň, no myslím, že som sa aj lepšie stravoval a už lepšie poznam svoje telo. Síce mandľa mala 4 centimetre, žiadne škodné baktérie mi tam nenašli. Choroby v mojom prípade teda nemuseli byť spôsobené mandľami.

Záver

Ja som svoj prípad videl ako neúnosný a na operáciu by som šiel znova, keby sa mám vrátiť v čase. Ale operácie či odstránenie orgánov nikomu neodporúčam a mali by ste sa naozaj zamyslieť, či si ešte nepohoršite. Keby mám len časté choroby, asi by som si mandle nechal. Lenže keď som mal hnoj v ústach denno-denne a mandle veľké, pričom sa mi horšie dýchalo a prehĺtalo, rozhodol som sa pre operáciu. Určite si skúste najprv naštudovať problematiku týchto čápov, anglicky “tonsil stones”. Vyskúšať všetky možné mierumilovné liečenie a až potom začať uvažovať nad operáciou, zvážiť aj možné zápaly pľúc, častejšie a vážnejšie choroby (keďže mandle sú ako filter) či stratu guličiek v ústach na hranie s jazykom. 😀

7.3.2012 : Pred mesiacom mi trhali zub a o týždeň mi idú druhý (dolné 8mičky), bolesť pri tomto zákroku oproti mandliam mnohonásobne menšia.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com