Ako sledovať spätné odkazy

May 26, 2015

Spätné odkazy boli a ešte aj nejakú dobu budú jeden z najdôležitejších faktorov, podľa ktorých sa bude radiť vyhľadávanie stránok. Kedysi bol najlepší nástroj na sledovanie odkazov yahoo site explorer a úplne stačil. Pred pár rokmi bol však spojený s bing webmaster tools. Bing poskytuje službu podobnú google webmaster tools a zobraziť odkazy pre doménu môžete len pre vaše domény, nie cudzie. A tým prichádzate o veľa. Napríklad pri sledovaní stránok, kde si chcete kúpiť reklamu alebo len obyčajné sledovanie konkurencie. Hneď ako zanikol yahoo site explorer, vzniklo pár služieb, ktoré vám za pomerne vysoký mesačný poplatok zobrazia spätné odkazy pre hociktorú doménu. Nezobrazia síce toľko ako zvykol yahoo site explorer, ale lepšie ako nič. Ja vám skúsim popísať tie najpoužívanejšie a na konci ešte pridám jeden, ktorý som nedávno objavil a je zadarmo.

Popri prechádzaní týchto webov pozerám na 3 domény, koľko majú backlinks. Samozrejme, že je to trochu zavadzajúce a nemožno to brať ako vypovednú vzorku, ktorý z tých nástrojov je lepší. Ide skôr ukážku. Vybral som si dva svoje weby – ranky.sk a pozeraj.me a populárnu zahraničnú služby feedly.com. Tu je výsledná tabuľka:

pozeraj.meranky.skfeedly.com
ahrefs.com1.8K165K24M
majesticseo.com2K328K33M
opensiteexplorer.com08k228k

Ahrefs.com

Spolu s majesticseo ma asi najväčší index backlinkov verejne dostupný. Zobrazuje 5 backlinkov pre registrovaných aj neregistrovaných a zvyšné odkazy sú skryté len pre platené tarify. Ako registrovaný máte myslím len vyšší limit hľadania, ale žiadna sláva. Je to 5 domén, ktoré vám ahrefs dovolí skontrolovať. Takže dokopy máte 25 backlinkov. Platený učet začína na 79 usd mesačne.

Majesticseo.com

Zobrazí vám 10 backlinkov pre 3 domény. Takže 30 backlinkov dokopy na deň. To je samozrejme bez plateného účtu nepoužiteľné. Platený účet začína na 40 eur mesačne.

OpenSiteExplorer.com

Je to služba od moz.org, čo je niečo ako veľmi stará seo agentúra a teraz poskytuje aj množstvo nástrojov k platenému tarifu za 99 usd mesiac. Majú indexovaných 275M domén a trilión odkazov. Výhodou je, že neskrýva žiadne odkazy ako hore zmienené alternatívy. Ale taktiež núti do plateného členstva po 2 alebo 3 pokusoch. Podľa tabuľky hore vyzerá, že má najmenej odkazov v indexe. Ako som už hore písal, je to malá vzorka na nejaký záver, ale odhad si spraviť môžeme.

Ak to myslíte so seo alebo odkazmi vážne, mali by ste minimálne uvažovať nad plateným účtom u ahrefs.com alebo majesticseo.com

A teraz k tým neplateným službám. Keby ich bolo dosť a mali by dostatočnú kvalitu, tak by nikto nepoužíval tie platené a zanikli by. No skúsim dať aspoň lepšie alternatívy, ako používať tie hore zmienené len pár krát denne pre zobrazenie 5 odkazov.

Seo Spy Glass

Nie je to rovnaký nástroj ako hore zmienené. Je to program. Podporuje to ale rovnako Windows, Mac ako aj Linux. Seo spy glass je backlink checker pod programom Seo Power Suite, kde sa nachádza aj Rank tracker, LinkAssistant či Website Auditor. Obsahuje rôzne štatistiky, anchor texty, nofollow či social signals. Zobrazí odkazy, ktoré môžu zapričiniť ban a podobné služby. Zobrazí vám všetky backlinky zadarmo. V platenej verzií akurát projekt môžete aj uložiť a nenačítavať pri každom spustení. Obsahuje aj mnoho vychytávok, ako to už u platených verzií býva. Vo free verzií zobrazí 1100 backlinks. V platenej verzií načíta backlinky z 428 zdrojov, vo free len z 3 (Ale ako vidíte v tabuľke nižšie, tento počet linkov je aj tak vysoký). Trial verzia na stiahnutie tu.

Open Link Profiler

Narazil som na tento tool, keď som prechádzal logy na jednej novej doméne a čudoval som sa, koľko krát to načítalo moju stránku. Snaží sa to mať čo najčerstvejší index a zatiaľ sa mu to aj darí. Je zadarmo na zobrazenie backlinks a nemá žiadne blokovanie backlinkov, ani limity na počet skontrolovaných stránok. Stránka na sledovanie backlinkov je openlinkprofiler.org. Zobrazuje hodnotu každého linku od 0 do 100% a dá sa podľa toho aj radiť. Môžete sledovať pozície vybraných kľúčových slov v bingu, google a yahoo naraz. Môžete si nastaviť upozornenia, že vám denne bude zasielať nové odkazy, zmeny pozícií kľúčových slov či si tam pridať konkurenciu a bude vám sledovať aj tú. Zobrazí vám aj automaticky website audit, kde vám nájde chyby na stránke (to už je ale v platenej verzií). Pod názvom Link Profiler sa nachádzajú naše chcené backlinky. Obsahuje aj zoznam podozrivých odkazov, rôzne grafy odkazov podľa krajín, domén či tematiky. A toto všetko zadarmo (dúfam, že neklamem a celý Link Profiler je naozaj zadarmo a nie len 14 dňová demo verzia, mám to myslím už viac ako 14 dní)..

Tabuľka 3 domén pre tieto dva nástroje:

pozeraj.meranky.skfeedly.com
openlinkprofiler.org1.6k30k200K
seo spy glass1.8k25000\*25000\*

*Seo Spy Glass bohužiaľ viac ako 25 000 odkazov nezobrazuje, takže plný potenciál sa zobrazí asi až v platenej verzií. Plná verzia stojí však iba 300 dolárov, čo je vlastne 3 mesačné základné premium u Opensiteexplorer.com. Pre základné potreby je asi aj limit 25 000 dostačujúci, ak nemáte mega obľúbený web alebo veľké množstvo spamových odkazov.

Musím upozorniť, že som použil affiliate odkazy. Kedysi som chcel mať blog pre seba a nedávať tu žiadnu reklamu. Časy sa ale menia a idem sem pomaly pridávať aj články s affiliate odkazmi alebo reklamou. Nemyslím si, že tu niekedy zverejním pr článok alebo budem písať o veciach len pre affiliate odkazy, ale keď už píšem o dobrej službe, pozriem sa, či nemá aj affiliate program a keď tak ho použijem. Aj tak si nemyslím, že by sa nejaký referral našiel. Ale keď už o tom píšem, prečo nepridať aj odkazy.

Záver

Posledné dva weby sú to najlepšie, čo som na odkazy videl za posledné roky. Seoprofiler.com som nevidel spomenutý ani na zahraničných blogoch, tak možno ide o nový projekt (teda aspoň čo sa backlink tools týka). Dúfam, že to niekomu pomôže a prípadne hoďte do komentárov, čo používate vy a ak je to použiteľné, pridám to sem.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com