Ako zodpovedne voliť

Invalid date

"Rozmohl se nám tady takový nešvar..." že voľby končia rozhádanými rodinami a priateľmi. Mne sa relatívne rýchlo darí vytvoriť si názor na politické strany a politikov, a moc nerozumiem, ako niekto iní môže voliť opačné strany. Teda viem si to vysvetliť, ale nie je to zrovna pozitívne odôvodnenie. Preto som sa rozhodol, že napíšem tento článok, kde si popíšem body, ktoré by mali ľudia zohľadniť pri voľbe politických strán/leadrov.

Ako zodpovedne voliť?

  1. Ak nemám čas, skúsim volebnú kalkulačku. Sú tam dôležité otázky, ktoré sa spýtaju mňa a aj politikov. Následne viem vyhodnotiť, či by politici a politické strany objahovali moje názory. (pozor na populizmus)
  2. Podľa programu, čo je pre mňa dôležité. Treba si vybrať témy, ktoré si prioritné a nie fixovať sa na jednu marginálnu tému. Ak je pre mňa dôležité zdravotnictvo, tak si pozriem navrhované zmeny v zdravotníctve politických strán a volím podľa toho. Radšej by som žil v Rusku alebo Amerike. Je budúcnosť Slovenska v Európskej únii a NATO v bezpečí, alebo je dôležitejšie byť suveréjna krajina?
  3. História - ak politik už bol v politike, tak si pozriem, čo urobil a čo sľuboval. Ak sľuboval a nesplnil, tak ho nevolím. Ale keďže politik môže klamať, aby si nazbieral hlasy, treba si tie trvdenia aj pamätať a overiť. Ak na to nemám čas (alebo ináč, som blbý a nezaujíma ma, čo robí štát s vačšinou mojích peňazí, ale 40 hodín týždenne pracujem za zlomok tejto hodnoty, asi je niekde chyba) Ale späť k tomu, ak nemám čas, existujú služby ako demagog.sk, ktoré nie su napojené na politickú stranu a overujú výroky politikov. Nemusíte len sledovať počet právd a neprávd, ale prečítať si aj odôvodnenie. Zase preferovane na témy, čo sú pre Vás dôležite.
  4. Vlastnosti ľudí - nerob druhému to, čo nechces, aby robili tebe. Uvedomím si, ako sa správam k ľudom a toto chcem aj od politikov. Ak sa politik správa ako debil, tak ho nevolím. Ak sa správa ako človek, tak ho volím. Na toto treba mať hodnoty a vidieť ich aj v ľudoch/politikoch.
  5. Majte morálny kompas v živote nastavený vopred, bez ohľadu na politiku. Ja som napríklad rozmýšľal, čo by som robil, keby bola vojna a mňa by povolali. Nad týmto som nerozmýšľal, až keď suseda napadlo Rusko, ale už na hodinách dejepisu na základnej škole. Tým, že som mám hodnoty a tieto zložité otázky som už premyslel, neovplyvnia ma politici tak jednoduchov.

Podľa čoho nevoliť

  1. Papier/kamera toho znesie. Overovať tvrdenia a pamatať si to. Ak raz niekto klame, bude klamať znova. Ak niekto kradne, časom bude kradnúť lepšie a viac. (argument, že už ma nakradnuté dosť a už nebude kradnúť, nefunguje)
  2. Sympatie - stane sa, že sa vám niekto nepačí, lebo ma okuliare. Ale to nie je dôvod ho nevoliť. Snažte sa zbavovať týchto predsudkov a voliť podľa programu a vlastností človeka.
  3. Nevoliť strachom - Politici to zneužívajú, lebo to dobre funguje. Strašia, že naše deti budú vychovávať homosexuali alebo že protikandidát mobilizuje voličov a vyšle vojakov do vojny. Snažte sa voliť podľa návrhov na zlepšenie, nie strachu.
  4. Zamyslite sa, ako ma vyzerať štát. Čo je už červená zóna, kde ja vláda disfunkčná. Je to až diktatúra a manipulácia volieb? Alebo je to už nezávislé súdnictvo? Alebo nezávislé médiá? Alebo je to sloboda slova? Skúste si pozrieť znaky diktatúr a sledujte, či sa k tomu niektorý politik alebo vláda nepribližuje.

Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com