Amazon Kindle a jeho initial nastavenia

August 26, 2011

Dnes mi prišiel amazon kindle, čo mi doniesol Prologer z USA. Je to verzia 3 s wifi. A prečo som si to kúpil? Nečítam často a tak si nechcem požičiavať knihu z knižnice. Takže pre mňa zaujímavé knihy je pre mňa získať zložité. Ďalšia vec je, že chcem čítať aj knihy ohľadom IT po anglicky a také aktuálne na Slovensku asi len tak nezoženiem. Tieto problémy rieši Amazon kindle, aspoň z môjho prvotného pohľadu. No prečo to píšem? Samozrejme sa chcem pochváliť a uložiť, prípadne pomôcť ďalším Kindlákom s prvotnými nastaveniami. Sám sa s nimi budem ešte pár dni zaoberať, tak ich sem postupne dopíšem.

Deň prvý: Ráno o 10 mi teda došiel poštou v pekne zabalenej škatuli ako zvyknú bývať balené apple produkty (krása). Ako prvé som si začal čítať manuál a tešiť sa, že sa to dobre číta a oči to naozaj trávia, ako keby to bol papier. Z prvých 20 strán manuálu som sa dozvedel pár fičúr, ale prestalo ma to baviť a ten 80 stranový manuál asi neprečítam. Aj napriek ozaj zrozumiteľnému a krátkemu opisu funkcionalít a tlačidiel. Tak som sa chcel pripojiť na wifi. Bohužiaľ, musel by som sa najprv prihlásiť na amazon účet. Tam som síce bol registrovaný, ale na nejaký hnusný mail s číslicami a tak som zbehol k pc a vytvoril si nový účet na lukas(zavináč)vojt.net. Po prihlásení už wifi fungovalo. Moc som sa s tým nehral, len som skontroloval mail a tešil sa, že teraz si môžem od hocikiaľ pozrieť mail a cp.sk. Je to čítačka, preto to určite nebudem používať na googlovanie a stránky, čo si vyžadujú časté menenie obsahu displaja. Viem, že na toto všetci používate nadštandardné mobily a platený net, avšak ja mobil nerád nosím a niekedy ani pár dni neviem kde je. Preto potrebujem baterku, čo vydrží aj týždeň. Net na kindle je zadarmo a bude plniť účel, ktorý plniť má.

Prekvapenie bol aj Slovník, vstavaný oxford dictionary. Teda ten typický s definíciami, ako má správny slovník vyzerať. Ďalšie prekvapenie repráky. Tie sa dajú použiť dvojako.

1. Nechať si prečítať text od Amazon kindle (čo na stroj číta celkom obstojne).

2. Prehrávanie hudby. Tak som si tam hodil Ludvica Einaidiho, pri ňom sa mi dobre učilo v skúškovom období na vysokej škole. Pamäť mi však pri pridávani ukazovalo len niečo okolo 4GB. Čo je dosť málo, ale ja neviem. Vôbec som kindle nemal naštudovaný. Hrá to dobre a bude ma zaujímať, koľko vydrží baterka pri zapnutej hudbe a zapojených slúchadlách. Ale neplánujem to ako prehrávač hudby, takže to len pre zaujímavosť.

No a teraz to hlavné. Chcem na tom čítať knihy. Ebooky sa tam dajú dať cez počítač. Alebo stiahnuť zdarma z amazon store. Amazon store s free ebookmi som zatiaľ ešte nenašiel. Ani nehľadal, hlavná vec, že o tom už píšem. Na pc som si stiahol nejakých 7 kníh o php a mysql (pdf). Tie som tam rýchlo skopčil a zo dve načítal. Bohužiaľ je to v podstate nečitateľné, lebo to písmo je malé. Písmo sa tam dá samozrejme zväčšiť, ale praktické to nie je, lebo vždy vidno len pravú alebo ľavú stranu. To zväčšenie bude asi lepšie fungovať pri kindle formáte 🙂 Tak mi asi zostáva sťahovať a kupovať si ebooky z amazon store. Zo seminárov na angličtine som sa dozvedel pár informácií. Jedna z nich bola, že ak máme pdf a zle sa v kindle zobrazuje, každý zákazník má na amazone vlastný mail, kde ten ebook pošle a oni by mu to mali poslať rovno na kindle vo formáte, s ktorým si amazon kindle hravo poradí. Dúfam, že zajtra to už otestujem. Možno by som mal aj nejaký soft na ten convert nájsť. Chcel som na tom čítať aj scriptá do školy, to ešte bude sranda, ako sa budú ppt súbory zobrazovať. (Aj keď vačšinou máme k dispozícií aj pdf a printable version)

Kindle vie prehrávať aj audio books, to zatiaľ to v pláne skúšať nemám. Ale možno ak nájdem schopný audiobook na španinu/ruštinu/nemčinu, vyskúšal by som to.

A chyba bola brať to bez obalu, neviem si predstaviť, že by som ten display len tak hodil do ruksaku. Takže čo najskôr objednám aj obal, na ebay vyzerali krásne.

Takže potrebujem:

  1. Zistiť, ako dostať do kindle pdf v čitateľnej podobe.

  2. Vybrať a kúpiť obal.

Keďže o Amazon Kindle budem ešte asi veľa čítať, tak som rovno vytvoril stránku, kde tieto informácie o elektronických čítačkách kníh budem prepisovať/zbierať. Odpovede na moje otázky nájdete tam.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com