Bondora po 7 mesiacoch

January 12, 2015

Hneď na úvod musím napísať, že som sa tomu úplne prestal venovať a nestíham krok so zmenami v Bondore. V prvom rade to mala byť pasívna investícia. Naklikať si podľa štatistík automatické investovanie podľa parametrov a podľa prvých výsledkov môžno investíciu navyšovať. Bondora však stále zhoršuje podmienky pre investorov. Podľa mňa by mal byť základ automatické investovanie s čo najväčším počtom parametrov, zobrazovať investorom kvalitné štatistiky celej bondory aj konkrétneho užívateľa a samozrejme čo najlepšie (rozumej rýchle a vysoké časti pôžičiek) vymáhanie nesplatených pôžičiek. To sa však nedeje, v automatickom investovaní zrušili výber krajiny. A vymáhateľnosť je taktiež otázna, keďže prišli do nových krajín ako Slovensko a v každej krajine to bude iné. Takže ja už len nechávam doraziť starý automatický filter, kde je ešte možnosť zmeniť krajinu a počkám si na výsledky terajších investícií len z role diváka. Momentálne si na tom stojím takto:

Splatené: 187,9€

Aktuálne: 731,2€

Po splatnosti (overdue): 86,36€

Viac ako 60 dní po splatnosti (default): 101,99€

Celkom: 1107,45€

Bondora mi hlási:Váš ročný čistý výnos z investícií 15,75%, čo je väčší ako viac ako po 4 mesiacoch (12,15%). No ten overdue a default sa mi zdá až moc veľký. Ak by sa všetky overdue premenili na default, to je cez 20% celého portfólia. A to je len 7 mesiacov investovania, dosť ešte pribudne z ďalších investícií (160 eur som ešte neinvestoval) a väčšinou sú investície na 5 rokov = čiže sa ešte dobre splácajúce pôžičky môžu premeniť na default.

Len tak čisto odhadom, ak by som investoval všetkých 1000 eur, predpokladajme, že 800 mi budú splácať v pohode. 800×1.22 (22 percent je priemerný úrok na aktuálných pôžičkách) = 976. Za rok by som mal mať 976 eur zo splatených pôžičiek. Plus default, podľa bondory z histórie vymohla v Estónsku (väčšina mojich pôžičiek) 60 percent 2 roky starých default pôžičiek. To je 200×0.6=120eur (plus by tam mali byť úroky, penále, …). Celkovo 976+120=1096 eur. To je 9.6 percent zisk za rok. Avšak tých 120 eur dostanem až za 2 a viac rokov, takže ročný zisk bude menší. Taktiež momentálne bondora vymohla z mojich 101.99 eur overdue len 3 eurá = 3 percentá. To má od 60 percent ďaleko. Ja ale investujem len 7 mesiacov, pričom len zlomok pôžičiek bol uskutočnený v prvých mesiacoch. Ešte k tomu treba prirátať mesiac na prvú splátku, 60 dní k overdue a v podstate bondora vymáhala len malú časť z tých 102 eur.

To je veľké negatívum tohto typu investovania. Nemáte poriadny prehľad, koľko vám má kedy prísť a za akú investíciu. Nedá sa len tak investovať 10 000 eur prvý deň a ak áno, nebudete to mať u dobrých žiadateľov o pôžičky. Bondora zatiaľ nie je vhodná na pasívne investovanie. Ak sa osvedčí ich nový systém bodovania pôžičiek, možno sa ním stane. Ale to ešte potrvá, bondora rýchlo expanduje do ďalších krajín a všade to funguje trochu ináč. Ja sem raz za pár mesiacov updatnem výsledky svojho portfólia. Ak vás bondora aspoň trochu zaujíma, odporúčam sledovať skupinu na facebooku –Bondora Fellows alebo Bondora forum.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com