Skúšam sekundárny trh na bondore

April 15, 2015

Už je to 4tý článok po sebe, čo píšem o bondore (už čoskoro ale hádam napíšem aj niečo o mojich nových pokusoch – weboch). Teda skôr zverejňujem aktuálne výsledky môjho testovacieho portfólia. Ak by som to mal v rýchlosti povedať, asi Bondora nie je najlepšie riešenie pre investorov. V poslednej dobe sa veľa z nich sťažuje, že stránka často nefunguje, mizne im funkcionalita a je vysoká default rate pre Slovensko a Španielsko. Nepridávajú funkcionalitu pre Investorov, ale skôr pre dlžníkov (napríklad nemožnosť filtra pôžičiek podľa krajín je total bullshit). Preto, ak by ste chceli začať s P2P investovaním, najskôr si porovnajte konkurenciu. Tých stránok je dosť. Dnes som sa registroval na p2p lending forum, kde by mali byť tie hlavné. Ale nie o tom som chcel.

Pod posledným článkom o bondore mi carlos napísal, že investovanie v sekundárnom trhu nie je moc profitabilné. Ja som práve posledné mesiace investoval len v sekundárnom trhu podľa jednoduchého pravidla. Nechcelo sa mi manuálne prechádzať dostupné pôžičky, lebo tie dobré boli vždy čoskoro plné. Automatické investovanie podľa starého managera mi už nefungovalo a tak sa mi na učte pomaly zbierali eurá so splatených pôžičiek. Povedal som si, že to skúsim v sekundárny trh. Jednoducho som si vybral tie pôžičky, kde krajina bola Estónsko, príjem a výdaje overené, XIRR cca 20% , splátok čím viac (a bez problémov) a spĺňal aj niektoré kladné body zo štatistického súboru (minimálne vlastník). Nejako som si to nepreratúval, no po tej krátkej konverzácií s carlosom som si uvedomil, že robím veľkú blbosť, že to nemám podložené aj nejakými výpočtami. Hlavný dôvod pre použitie sekundárneho trhu bol predpoklad, že pôžičky s 10 a viac bezproblémovými splátkami by nemali ísť do defaultu vôbec. Takže isté peniaze, aj keď za nejaký ten poplatok a prémiu.

Dnes som mal na účte zase cez 10 eur, tak som si povedal, že znova kúpim nejakú pôžičku. Spomenul som si na tú diskusiu a prerátal si to na jednej pôžičke:

Prémia 18% je 1.59 eura, čo dostane predávajúci navyše k čiastke. Ja mám zaplatiť 10.44€ a dostanem 14.67€, ak sa pôžička splatí. Úver by sa mal splatiť za 46 mesiacov. Za 46 mesiacov mi má prísť 4.23€, co vychádza na 0.09€ na mesiac (úrok bez istiny) = 1.1€ na rok. Za rok teda na úrokoch zarobím 1.1€ a za pôžičku som zaplatil 10.6€ (10.44€ plus 0.16€ je poplatok bondore). 1.1€/10.6€ = 10.5%. Ročný zisk je teda 10.5%, ak by neboli problémy pri splácaní žiadnej zo zakúpených pôžičiek (určite budú). Ten môj výpočet je ale trochu klamlivý. Predpokladá, že za 48 mesiacov dostanem celú sumu 14.67€ naraz. To však nie je pravda, keďže ja dostávam splátku každý mesiac a tú môžem investovať znova. Práve preto sa počíta XIRR, čo je funkcia závislá na čase. Či reálny zisk po 48 mesiacoch bude práve 18.72%, menej alebo viac, záleží na počte default pôžičiek a či tie priebežné splátky dokážem znova investovať (s akým úrokom, defaultom, etc – nekonečný kolobeh).

Či som robil dobre alebo zle týmto pokusom na sekundárnom trhu, neviem. Predávajúci na tom zarobí hneď 18 percent, čo je viac ako ja. Netreba však zabúdať nato, že on mohol mať na každú takúto predanú pôžičku ďalšiu jednu nesplatenú a tým zisk už rapídne klesá. Po 14 splátkach tipujem risk, že by pôžička bola nesplatená, rapídne klesá a možno sa zbytočne pripravil isté úroky. Miesto tipovania by som mal nakuknúť do štatistického súboru (ale to sa mi nechce).

Moje portfólio po 10 mesiacoch

Váš ročný čistý výnos z investícií 15,84%

Popravde to bude menej, no to ukáže až čas.

> Splatené 292,94€
> Aktuálne 880,84€
> Po splatnosti 106,34€
> Viac ako 60 dní po splatnosti 120,9€
> Celkom: 1401,02€
V podstate je to asi celkom dobré zatiaľ. Neviem, koľko to ešte stúpne budúce roky, ale ak priemerný úrok na pôžičke mám 25%, potrebujem 4 pôžičky bez platobných problémov na jednu default pôžičku (momentálne cca sedí) aby som bol na nule. Reálne ich potrebujem menej, keďže očakávam, že Bondora niečo z tých default aj vymôže a tie dobré pôžičky nie sú len na rok. BTW, preto som z časti začal testovať aj ten sekundárny market, lebo očakávať z defaultov by sme mali max 60 percent a to až za dva roky. To výrazne znižuje ročný výnos. (Zatiaľ Bondora vymohla 18€ zo 120€, po 10 mesiacoch)
normálny nákupnákup cez sekundárny trh
Celkovo725€383€
overdue83€ / 11.44%22€ / 5.7%
defualt100€ / 13.79%20€ / 5.2%

Čakal som tam väčší rozdiel (v prospech sekundárneho trhu). Väčšinou sa ráta s 50% overdue ako default. Tak to mi dá priemer 19.51% pre normálny a 8.09% pre sekundárny nákup. Rozdiel 11.5% default. Priemerný úrok vo všetkých investíciách mám 25.7% a priemerný XIRR v sekundárnych investíciách mám cca 20%.

Budem predpokladať, že výpočet ROI pri normálne kúpených investíciách sa rovná výpočtu XIRR pri sekundárnom trhu. Možno budete namietať, že XIRR neveríte. V podstate je to správny nástroj, ako počítať ročný návratnosť. Nezahrňujú sa tam defaulty a počíta sa čisto len s dátumami a plánovaným cash flow. Jediný problém môže byť, že bondora túto funkciu používa klamlivo a výsledky si upravuje. To však ide ľahko spočítať a overiť napríklad v tabuľke v excelli funkciou XIRR(), čo sa však mne momentálne tiež nechce. Možno nabudúce.

A teraz si porovnajme tieto dva prístupy na mojom skromnom portfóliu. Pre jednoduchosť rátam s portfóliom o veľkosti 100€ a recovery 60%.

Sekundárny trh:

Kúpim investície za 100€ na sekundárnom trhu. Podľa môjho portfólia očakávam default rate 8%.

92€x1.2=110.4€ ročne na aktuálnych investíciách. 8€x0.6=4.8€ vymôže bondora, to by malo dať 115.2

Normálne kúpené investície:

Kúpim investície za 100€ na normálnom trhu. Podľa môjho portfólia očakávam default rate 19.51%.

80.5 €x1.257=101.18€ ročne na aktuálnych investíciách. 19.5€x0.6=11.7€ vymôže bondora, to by malo dať 112.8

Môj momentálny záver:

Podľa tohto mi vychádza lepšie sekundárny trh. Menej sa spolieha na recovery. Recovery trvá priemerne asi 2 roky, takže ten odhadovaný zisk z default by som mal ešte znížiť – chcem vypočítať odhadovaný ročný zisk. Už je ten rozdiel v sekundárnom a normálnom trhu o čosi väčší. A tu sa ráta každé percento!

Nevýhody:

Moje uvažovanie má však niekoľko problémov. Prvým je ten zisk 20%, s ktorým počítam. Nemusí to dávať zmysel, keď si uvedomíme, že som zaplatil niekomu prémiu 18% a ešte ja rátam s tým, že ja na tom budem mať zisk 20% každý rok. To je predsa dokopy 38%??? To nejako nevychádza, nie? Čaro je v tom, že pôžička bola vydaná na 5 rokov a ročný úrok je 28%. Vy pri kúpe neplatíte 18% prémiu každý rok, ale len raz. Tým sa váš ročný zisk nezníži o 18 percent, ale len o pár percent ročne.

To vlastne nebol problém, ale vysvetlenie odhadovaného úroku pri sekundárnom trhu. Tak poďme na reálne problémy:

  1. Carlos spomínal jednu. Tým je predčasné splatenie pôžičky, kde by mala byť cela prémia predávajúceho mínus pre mňa. Ak teda kúpim pôžičku s prémiou 15% a hneď druhý deň sa splatí celá, mne bondora pripíše celú čiastku bez úrokov a prémiu som zbytočne zaplatil predávajúcemu. Strata -15%. Je tam asi malá pravdepodobnosť, bolo by to treba skontrolovať so štatistickým súborom. Ale môže sa to stať. Ak má niekto viac pôžičiek a investor si všimne, že mu jednu splatil predčasne, môže pridať jeho ďalšie pôžičky na sekundárny trh, aby z neho ešte čosi zarobil.
  2. Na sekundárnom trhu kupujem len pár mesiacov, čiže nejaké skryté dôvody na default sa ešte môžu objaviť. Môžno sem napíšem za 4 mesiace, že default rate pri nakúpených pôžičkách je 20% a bol to blbý nápad.
  3. Pre predávajúceho je to určite lepšie. Dostane 18% rovno na účet a môže investovať s väčšou sumou – viacej úrokov. Ono lepšie to vždy vychádza pre toho, kto sa vyhýba defaultom. Preto je tam len tenká hranica, medzi tým, kedy je to výhodnejšie kúpiť a kedy predať. Na bondore je jeden týpek, čo práve tým, že nemá veľa defaultov a vie kedy má predávať, ma priemerný ročný výnos na Bondore cez 50%. Samozrejme to ukazuje bondora, jeho výpočty sú niekde cez 30%. Ale to je aj tak skvelé!
  4. Ešte som nejaké mal, ale teraz ma nenapadajú. Keď tak potom ich dopíšem.

Výhody:

  1. Ak je ta XIRR vážne 20% a znamená to čo by mala znamenať (ročný zisk na požičaných peniazoch 20%), tak je to super. Oproti normálnemu investovaniu sa nachádza dosť pôžičiek podľa mojich kritérií. V podstate som to chcel mať ako pasívne investovanie. Nastaviť automatické investovanie podľa parametrov zo štatistického súboru a nechať to tak. Lenže Bondora to len pokazila. Čakal som, že časom pridajú viac parametrov ako vek, plat, pohlavie a ja si tam naklikám, čo chcem. A oni ešte aj výber krajiny zrušili. Manuálne investovanie je však otravné a často tam nenájdem pôžičky podľa mojich kritérií, aj keď to skúšam x krát denne. V sekundárnom trhu do pár sekúnd nájdem presne také, čo chcem. Takže to šetrí čas a blíži sa to viac k tomu pasívnemu investovaniu, ktoré som chcel.
  2. Okrem toho, že je viac pôžičiek na výber, výhodou je aj nižšia default rate. To znamená, že máme viac hotovosti na účte a môžeme to znova investovať. Peniaze nám jednoducho každý deň pracujú a nečakajú 2 roky, kým sa nám vráti aspoň časť z vkladu.
  3. Ešte sa to týka default rate, ale ak bondora vymôže menej ako 60%, investicie na sekundárnom trhu ukazujú väčšie roi ako normálne investovanie.

Záver:

Zatiaľ mám z toho môjho pokusu na sekundárnom trhu zmiešané pocity. Skúste mi keď tak skontrolovať tie výpočty, robil som ich bez plánu a za pochodu. Zatiaľ nejdem investovať ďalšie love a nechám tam len 1000€. Nech to je pekne vidno. 😀 Som zvedavý ako sa zmení default po ďalších mesiacoch. Najväčší default som mal hlavne na začiatku, keď som ešte nevedel čo od dobroty a miesto študovania som sa to snažil čo najskôr investovať. Ale keby chcem viac investovať, zautomatizoval by som výber a prípadne aj nahradil bondoru za niekoho iného. Ževraj investície do realit sú istejšie, keďže pri nesplatení sa jednoducho pozemok predá a vyplatia sa investori. Niektoré konkurenčné programy aj ručia že zaplatia default a tak tam je istý zisk cez 10%. To je pasívnom investovaní určite lepšie ako to sušiť v banke.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com