CZ nic a ich obálky

April 27, 2011

Musím povedať, že ma to riadne irituje. Keď som začal dostávať prvé obálky od cz nicu ohľadne expirujúcich domén, chvíľu som sa cítil dôležitý a potom ma to už pomaly ale isto začalo otravovať. Pre tých čo nevedia, tak CZ NIC je správca českej domény a ako správny registrátor (slovenský má tiež super kauzy), aj tento registrátor má asi veľké príjmy a málo výdavkov. Tak si vymysleli, ako by sme tie prachy minuli a pomohli naším zákazníkom? No predsa im budeme posielať obálky a volať, lebo malé percento naších zákazníkov sa sťažovalo, že pre “neviem ako to nazvať a nechcem ich urážať, asi nevšímavosť” im nejaký špekulant registroval doménu. A tak mi cz nic posiela domov obálky a tam je zoznam domín, ktoré púšťam. Dobre, chápem, že na Slovensko z Česka ta cesta trochu potrvá a tak mi tá obálka z pozdravom musí prísť prioritnou poštou. No a prečo mi to vlastne tak vadí?

Obálky

1. Vždy keď prídem domov z brna po mesiaci ma na stole čaká kopa obálok, kde 90 percent je od cz nicu a ja to samozrejme hneď hodím do koša. Rodičia potom prevaľujú očami a rozmýšľajú, ako ma to vychovali, keď vyhodím obálku, ktorú ani neotvorím a môže tam byť niečo dôležité?

2. V poslednej dobe sa snažím stravovať možno trochu zdravšie ako doteraz, pomaly limitujem mäso z môjho jedálnička a celkovo sa zo mňa stáva “rozumu zbavený ekológ”, pozerám katastrofické scenáre typu filmu HOME a sem tam zodvihnem aj cudzí odpad. Preto mi tie zbytočné obálky vadia, ešte keď si pomyslím, že ich je 30 000 denne (toto číslo som strelil, čosi sa mi marí, že toľko cz domén denne expiiruje).

3. Ako človek zavisli od počítača ma samozrejme dosť často informujú maily o blížiacej sa exspirácií, preto obálku fakt nepotrebujem.

Telefonáty

Keby ste náhodou zmenili adresu, tak vám ešte volá slečna s pekným hlasom. Tej som sa samozrejme hneď spýtal, či sa to dá deaktivovať. Bolo mi vysvetlené, že pri takom množstve obálok denne nie je možné sledovať, komu to majú posielať a komu nie. Tak dobre, ďalšia otázka, či mi aspoň môže prestať vyvolávať. To našťastie súhlasila a tak som mal na chvíľu pokoj.

O mesiac zase telefonát, že mi expiruje doména. Ešte je celkom zaujímave, keď sa snažia prečítať domény s písmenami, číslami alebo cudzojazyčné domény. Už nevolá slečna, ale pán. Pána som upozornil, že som si telefonáty deaktivoval a on sa ospravedlnil a povedal, že si to nevšimol a už mi volať nebude.

Teraz v Utorok po Veľkej noci zase telefón, no tentoraz v napratanom aute pri ceste do Brna. Telefón bol niekde na vrchu, tak som svojím v tomto prípade našťastie tenkým telom mobil po 30 sekundách vyťiahol, že to môže byť niečo dôležité. V telefóne zase pán, že mi expiruje eurashe2009.cz alebo niečo podobné. Nahnevaný som mu hneď povedal, že to mám deaktivované a nech mi už nevolá.

4. Toho papiera je škoda, pri opekačke som tie obálky zobral na rozkúrenie. Kamaráti tiež krútili hlavou, že je to riadna škoda papiera a tak to asi len ďalej budem páliť .

A aké to má plusy?

Doteraz som si nevedel predstaviť službu, ktorá sa nedá zrušiť, teraz už viem. No čo, budem dúfať, že aspoň to vytvorilo pracovné pozície pre ľudí prospešnejších ako ta kopa papiera. Taktiež, doteraz rodičia a len málo ľudí okolo mňa malo predstavu, čo to vlastne robím. Teraz bude mať otec aspoň mylné domnienky, že chcem niečo predávať a nedarí sa mi, lebo sem tam tie obálky otvorí.

Tak ďakujem CZ NIC. Takto ste trochu asi znepríjemnili život špekulantom, ktorý však aj tak len robili reklamu cz doménam a upozorňovali spoločnosť na ich cenu. Ináč by ma zaujímalo, či mi obálka príde aj na Hawai, ak si na chvíľu zmením adresu.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com