Dá sa vypnúť personalized google search?

August 01, 2011

Google už nejakú dobu zobrazuje výsledky pre prihlásených užívateľov podľa ich histórie, počtu klikov a čase strávenom na stránkach. O trochu neskôr pridali aj personalized výsledky pre odhlásených užívateľov. To je síce pekné, že to asi zvyšuje pravdepodobnosť rýchlejšieho nájdenia informácií či stránky, no ako pri aplikovaní každej funkcionality, by mala byť akási way back machine, kde by sa to malo dať deaktivovať. Google však toto nepovoľuje a možnosti, ako to obísť je málo a nie 100 percentné funkčné. Google odporúča odhlásiť sa z účtu a tak vyhľadávať. Čo sa však stane po čase, keď google personalizuje výsledky aj odhláseným použivateľom google vyhľadávania? Zase ich trochu pozmení. Ak chcete vidieť, akú pozíciu má práve vaša stránka, pár nápadov je dole zmienených v bodoch.

1. Odhlásenie sa zo služby google. Ja som napríklad k tomuto používal aj iný prehliadač, kde som bol automaticky odhlásený a google nemal moju históriu, cookies ani nič podobné.

2. Použijete tag pws,

A teda toto

http://www.google.sk/search?q=ranky&pws=0

Namiesto tohto

http://www.google.sk/search?q=ranky

Problém je, že to musíte v každej query dopisovať manuálne, lebo sa to automaticky neprenáša na ďalšiu.

3. Vymažte si svoju google search históriu, ktorú ukladá google a podľa toho upravuje vaše výsledky hľadania.

Tu si vymažete tu (Nastavenia účtu -> web history) a malo by to splniť požadovaný efekt. No tam je zase problém, že to musíte tiež mazať manuálne raz za čas, prípadne to tam vypnúť.

4. Ešte by mohol pomôcť google global doplnok pre firefox, kde je funkcia de-personalize google search results. Mne nepomohla.

5. Pre odhlásených sa tieto data ukladajú do cookies. Pri vyhľadávani ako neprihlásený použivateľ máte hore ikonku, google píše, že sa tam nachádza možnosť web history. A potom sa dá personalized search upraviť pod Disable customizations based on search activity. Ešte som čítal, že sa to niekedy zobrazuje na hlavnej stránke vyhľadávania. Podľa môjho tipu sa to zobrazuje, len ak sú výsledky hľadania až moc upravené podľa osobnej histórie.

6. Ešte je tu samozrejme možnosť využiť rôzne stránky na monitoring pozícií. Tomu moc neverím, ale možno si na to spravím časom vlastný script, ktorému už veriť budem.

Ak by som to mal zhrnúť, pre registrovaných odporúčam option číslo 3 a neregistrovaných číslo 5. V prípade, že to vyskúšate, zanechajte prosím vaše postrehy v komentároch.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com