Daukce.cz mi pokazila deň

October 01, 2009

strata penazi Už sa to objavilo ako novinka na všetkých väčších seo/domenových blogoch. Prvý ju spomínal Ahyde, neskôr Drago:

že si konečně i smrtelník může sánout na top doménu

a v neposlednom rade to dorazilo aj na Slovensko (svet domen).

Daukce.cz (Kraxnet) boli známi už dávno, že majú úspešnosť 80% odchytu expirujúcich domén. No v beta teste mali (majú) takmer 100 percentnú úspešnosť (posledné dni).

26.9. 10 predobjednavek, 9 chyceno
27.9. 13 predobjednavek, 12 chyceno
28.9. 20 predobjednavek, 17 chyceno
29.9.2009=8/8 domén chyteních.
30.9.2009=85 percentná úspešnosť. Myslím, že to bolo na webtrhu.
1.10.2009=14/14 úspešnosť.

3tieho septembra som začal kupovať expirované domény. Kupoval som domény so silnými odkazmi, na ktorých som predpokladal pagerank väčší ako 4ri. Z 11tich domén mi 9 chytil subreg a 2 niekto iný/predĺžené. Ale asi skôr predĺžené, keďže sila odkazov na domény bola menšia ako na chytených. Mal som zoznam na 10 dní dopredu, ktoré už boli zadané v super registrácii na subregu. Dve z nich už chytil Daukce.cz Takže s týmto asi končím, lebo lepšie domény pôjdu všetky do aukcie a ja na 10 000 ísť nechcem.

Výhody Daukce.cz

1. 100 percentný odchyt:

Daukce môže vystupovať ako 100 percentní partner pri získavaní toho, čo potrebujete. A to je viac než dôležité. Ak nemáte ohromne tučnú peňaženku, týchto domén sa však nedočkáte. Teraz je napríklad doména Skodahrou.cz na cene 8500 czk a to má ešte 2 dni do konca aukcie. Ak teda máte dosť peňazí a ste ochotní ich investovať, je určite výhodné použiť aukciu na Daukce.cz, samozrejme za predpokladu, že máte nejaké know how ako tú doménu a jej silu následne využiť.

2. Valid Pagerank zoznam:

Predtým som dva týždne regoval pekné české domény vďaka tomu, že nikde nebol zoznam cz domén s aktuálnym pagerankom. Subreg obsahuje zoznam, no nemajú pagerank/srank, lebo ich je veľa. Daukce.cz to vyriešila bravúrne, aspoň podľa mňa. Ukazuje len pagerank domén, ktoré su v stave dom_del. Všimol som si taktiež, že asi kontrolujú domény aj podľa počtu odkazov alebo alexa ranku (trepem, neviem ako), lebo pagerank ukazujú hlavne silné domény, na veľa doménach bez odkazov sa pagerank ani nezobrazuje.

Nevýhody Daukce.cz

1. Doména ide do aukcie vždy:

Ak si niekto vyhliadne doménu a zadá ju do predregistrácie, aj keď je jediný, kto má o doménu záujem, nemusí sa jej dočkať. Hneď v prvých pár dňoch bola návštevnosť na Daukce.cz cez 700 ľudí, čo ak boli všetci z doménového bizu, je veľmi pekné číslo. A teda aj keď ste si doménu našli ako jediný, doména sa aj tak objaví v aukcii a je pravdepodobné, že si na nu niekto prihodí. A vy so svojou vidinou domény za 200 KC ste len informovali CZ svet o doméne ktorá stojí za reg fee.

2. Nedokončená stránka/systém:

Stránka zatiaľ nemá affiliate/partnerský program, práve keď by sa to hodilo. V prvých dňoch je jasné, že sa registruje najväčšie množstvo domainerov. Časom bude oveľa takšie získat refov (ak aj áno, asi nie nejakých aktívnych), ale to je pre zakladateľov samozrejme dobre, ušetria. Taktiež chýbajú možnosti platby Paypal, možno aj Slovenský bankový účet. Omylom mi dalo jednu doménu dva krát do predregistrácie.

3. Fake/True pagerank:

Toto síce ako problém nevidím, no našli sa aj takí, čo to pokladali za nezákonné. Shuwix sa ponúkol, že pomôže, takže časom by s týmto problém nemal byť. Napíklad doména joyster.cz, Daukce ukazuje pr7, je fake a žiadny pagerank mať nebude(nemá ani jeden odkaz). No aj tak ma prihodenia na 800 KC (dva dni do konca aukcie). Ale s hlúposťou sa robiť nič nedá.

4. Informačný zdroj:

Ako AdamH napísal:

Me osobne se zda prave tohle nefer. At si to drazej jen ti kteri si to do predobjednavky dali. Samozrejm, tady nejde o to jestli to bude fer nebo ne, tady jde o kseft a tak je to samozrejme v poradku.

Sam se rad pridam, pokud tam bude nejaky pekny “lidmi vyfiltrovany” ulovek.

O domény sa nepobijú tí, ktorí si ich vyhľadali, ale ľudia, ktorí majú peniaze a Daukce.cz im ponúka zdroj pekných domén. Myslím, že by na ne nemali čas ich najsť, ale takto na zlatom podnese si ich odnesú.

Vydrus:

No, tady si normální člověk opravdu neškrtne. Na domény se vrhnou draci a on je na to ještě upozorní.

5. Daukce si regne najlepšie kúsky pre seba:

Toto TravelMartin samozrejme vyvrátil, ja som mu to veril a hádam aj verím. Tvrdil, že má cez 3000 cz domén a to mu stačí. Človek by sa však nikdy nemal uspokojiť, tak neviem či mu to bude vážne stačiť. No Daukce je určite lepším zárobkom ako regovanie domén, teda ak ich treba aj monetizovať, čakať na zárobok, … Daukce im posype peniaze ihneď a takmer zdarma (regfee platia, no keď krajšie kúsky pôjdu po 10 000 cz a časom určite aj viac).

petrx:

Myslím, že provozovatel získá velmi pěkná data o lukrativnosti exprirujících domén. Ať žije crowdsourcing

6. Verejná aukcia:

Toto je taký menší bod, keďže je to dosť hypotetické. Domény, ako skodahrou.cz sa dražia preto za tak veľa peňazí, lebo majú silné šťavnaté odkazy od silných webov. Skoda hrou má 5000 odkazov, a to niektoré zo stránok ako skoda-auto.com (pagerank 7), teda nejaký neúspešný projekt Škoda auta. Je však dosť pravdepodobné, že odkaz pôjde dole, keďže je to prestížna stránka a dead odkaz by si mali skôr či neskôr všimnúť. No týmto bodom som chcel povedať niečo iné, a to je zverejnenie domény. Keď si zoberieme teda tu Skodahrou.cz ako príklad, bez toho odkazu pr7 by mala pagerank asi len 4. Stačí aby sa jeden nespokojný účastník aukcie nahneval, poslal jeden mail o nefunkčnom odkaze a hodnota domény pôjde rapídne dole. Na subregu je to podľa mňa riešené lepšie, a teda “kto skôr príde, ten žerie”.

Zaujímavosť:

Vyzerá to, že Daukce.cz je penalizovaná google-om. Pri zadaní keywordu daukce do googla sa vyhodia len blogy, webtrh téma, … Daukce.cz už bola indexovaná (site:daukce.cz), no nezobrazuje sa na svoje keywordy. Vyzerá to na sandbox. Pri zadaní (info:daukce.cz) sa zobrazí hrackykacky.cz, teda asi predošlí redirect.

Záver:

Hned prvý deň ako som zistil o Daukci som skoro vyletel z kože. Vedel som, že mi to zoberie všetky domény, ktoré som mal na subregu za 300cz. Ja som chcel skúsiť daukce.cz, myslel som, že cena za doménu tam nepôjde nad 3000 czk. Taktiež som myslel, že doména nebude zverejnená, ak bude len jeden predregistrujúci. Nieje to však pravda a tak som tam dával tych 2000 cz asi zbytočne. Ostávam teda u Subregu.cz, kde možno už nič veľké nechytím, no nieje to verejné a nemá to hore zmienené nevýhody. Práve mali expirovať domény, 3 pekné domény, akú nemám ešte ani jednu vrátane skodahrou.cz. Kedže Daukce mi pokazila biznis (neviem najsť lepšie slovo), tak ten môj zoznam domén môžem kľudne zverejniť. No nechám si aspoň tie slabšie kúsky, možno to niekto prehliadne.

Ďalšia veľmi silná doména bude expirovať 2009-10-05 a tou je xxxx.cz, asi nerealizovaný projekt seznamu.cz na reality. 2009-10-10 to bude zase prazsky-dum.cz, ktorý ma taktiež predpokladaný pagerank 6. Obe domény sú pekné a vo vysoko platenom niche. Tak možno ju niekto z vás vyhrá v aukcii**.**

//domény som zakomentoval, keďže nejakou náhodou o ne nemal nikto záujem a jednu som chytil cez subreg. ďakujem 🙂


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com