Duplicitný obsah na stránkach?

March 04, 2011

Posledných pár mesiacov rozmýšľam, ako ďalej s tými ešte stále nevyužitými doménami a nevyhnutne musím na niečo prísť, lebo o rok predlžovať zase prázdnu doménu nechcem. Dva roky platiť pričom to nič nezarába. Tak teraz rozmýšľam, ako ďalej. Momentálne som robil stránky s 5 ns textu a kedysi som chcel mať veľmi veľké portfólio, konkrétne na každé niche aspoň 10 stránok s históriou. Hlavne kvôli tomu, že by som mal tematické odkazy pre budúce vznikajúce affiliate weby, eshopy alebo inak high traffic monetized sites. Od tej myšlienky som trochu upustil, lebo je to veľa domén a starosti, prípadne ak sa zmení algoritmus na hodnotenie webov alebo začne sa klásť ešte väčší dôraz na unikátny a aktualizovaný obsah, ako to potom rozumne aktualizovať a nemať v tom bordel. Ale tak o čo mi teraz ide, Mám dilemu ohľadne tých domén, ako som už napísal. Doteraz som tvoril weby štýlom ako v zozname, nie je problem nakodovať taký web. Podobné stránky mi napríklad momentálne držia 6 pozíciu na keyword “Optimalizacia pre vyhladavace”. Stačí predať jeden odkaz za 20 korún na mesiac a doména si zarobí na predĺženie, takže okrem vstupných investícií (obsah a nakódovanie) je to celkom dobrý money maker. Len teraz rozmýšľam, či v tom pokračovať v podobnom duchu alebo pridať aj nejaké tie aktualizácie. Neaktuálny obsah nie je moc atraktívny, hlavne ak na doméne nie je script alebo nejaká hodnota, za ktorou sa návštevník pravidelne vracal. Moje mikrostránky slúžia ako informačný zdroj a to by bolo treba aktualizovať. Ale teraz ako.

Na betstavky.com preberám články od agentúri SITA. Ako neunikátny obsah to moc vyhľadávačom, alebo čo si budeme nahovárať, u nás je len jeden. Tak googlu to nevonia a moc dobre sa neunikátne články neumiestňujú, ešte keď konkurencia je sport.sk a stovky ďalších portálov, čo preberajú šport. To je problém čislo 1. Google čoraz viac dbá na kvalitu a unikátnosť portálov (ako písal Matt Cutts v nedávnom blogspote) a teraz si nie som istý, ako sa vyvinie politika google k duplicite. Zároveň sa zameriavajú na faktory ako dĺžka načítania stránky. Celkom dobrou zárukou je v prospech duplicitného obsahu, že to preberá 100 ďalších portálov, ktoré nemôžu byť penalizované z vyhľadávania a pochybujem, že v budúcnosti sa budú novinky prepisovať voľnými slovami na každom väčšom portále 😀 . Nevonia mi moc ani kvalita poskytnutých služieb, ťažko nájdem nejaké rss, kde by som mohol preberať tematické články za odkaz na tak konkrétne témy, ktoré zameranie web stránok reprezentuje.

Ešte je tu možnosť, že si nájdem ľudí na písanie článkov. No to sa mi moc nepozdáva, keďže sú to mikroweby, stačí tam článok raz za čas a kvalitný textár by sa na konkrétnu tému ťažko hľadal. Hocikto to písať nemôže, respektíve môže, ale každý druhý návštevník by bol asi sklamaný, že všetko spomenuté vedia a v konkrétnej tématike je to len základ. Stránky nakódované do html a css je otázka jednej hodiny, aspoň v uspokojivej kvalite. Ak by to obsahovalo články, či už duplicitné alebo unikátne, treba tvoriť pre každú doménu db a prípadne použiť aj system ako je wordpress, ktorý ale veľa “žerie”.

Teraz rozmýšľam, ako ďalej. Momentálne chcem spraviť asi 10 webov na kraje čiech, kde asi pridám google mapy a stále rozmýšľam nad niečim iným zaujímavým, či už obsahom alebo službou, ktorá by ľudí aj priťahovala späť. Stále sa neviem rozhodnúť, či tam pridávať duplicitný, unikátny alebo žiadny obsah. Unikátny asi nie, zbytočne by sa to predražilo a som názoru, že unikátny obsah treba tvoriť len tam, kde už sa toho času venuje viac. Takže buď duplicita alebo neaktuálnosť. Hm, to je výber.

Ako to riešite vy? ktorým smerom sa uberáte, ak máte tých webov viac?


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com