Investovanie do akcií s dividendou v 2019

November 03, 2019

Tak nejak som si uvedomil, že som už dva roky nič k dividendovým akciám nenapísal, tak to aspoň rýchlim postom zmením 🙂 Chcem tu zhrnúť, ako sa môj prístup zmenil za posledné dva roky, linknem nejaké zdroje informácií čo mi prídu zaujímavé a asi aj okomentujem moje portfólio.

Ako vyberám akcie na kúpu

Text som napísal v Septembri v roku 2017, tak to rovno okomentujem. Akcie stále dokupujem pri poklese, ale suggestion tool na digrine už nepoužívam. Myslím, že som tak kúpil len spoločnosť AFSI, ktorú som musel predať pred rokom a vychádza to na 14% zisk. Je príliš veľa ľudí, ktorí zadarmo robia analýzy a zverejňujú ich, aby som si vyberal akcie len podľa čísel. Chcem tým povedať, že radšej si kúpim akciu podľa odporúčania človeka, ktorý si tu akciu naštudoval a spĺňa aj moje kritéria, ako len podľa pár parametrov, ktoré mám na digrin.com. Ako pozerám, tak to presne spomínam v bode 3 v tom článku. Ako som to dočítal, tak stále to viac menej platí, ale menej už sledujem konkrétne čísla (dividend yield, DGR či payout ratio), skôr sa snažím pochopiť produkt firiem, na čom zarábajú a či sa mi to zdá konkurencie schopné do budúcnosti. Ročný zisk som mal pred dvoma rokmi 14% a ten sa podobne drží aj teraz, momentálne je na 16%, ale stále čakám, ako to moje portfólio prežije krízu (posledné mesiace trošku menej nakupujem a držím cash v hotovosti na degiro brokerovi). Yield on cost som mal pred dvomi rokmi 4%, teraz to je 4.6%.

Moje portfólio

Kupujem akcie 4 roky, a zatiaľ to nie je nič moc. Teda čo sa týka rastu portfólia, 16% je super, čakal som ak si dobre pamätám tak 7-8% ročne. Ale tak trochu som dúfal, že by som chcel mať z dividend pokryté svoje náklady za cca 10 rokov. Keď som si to ale spočítal, moc to nevychádza. Pokoril som ale métu 1000 usd ročne tento mesiac (5 mesiacov dozadu a 6 mesiacov dopredu). Po odrátaní dane je to 850 usd, 760 eur ročne “čistého”. Ročná dividenda by mi zatiaľ teda nepokryla ani jediný mesiac výdavkov v tomto roku.

Ale ok, nemal by som to brať tak tragicky, je to stále pasívny príjem a naozaj málo času tomu venujem. Keď som si na digrine nastavil odhad dividend o 10 rokov, odhaduje mi to 2300 usd, čo je celkom pekný rast, keďže tam nie sú zarátané dokupy, čo robím každý mesiac, ich exponenciálny rast + re-investing dividend. Tento rok som sa sústredil na kúpu auta, takže som investície celkom flákal. Pasívny príjem ešte chcem mať rozšírený o P2P pôžičky.

Užitočné zdroje o dividendových akciách

Stále by som ako prvé spomenul DGI forum, ktoré nie je moc aktívne, ale má akurátne veľa informácií k pasívnemu investovaniu. Sledujem ešte facebookové skupiny, napríklad dividend growth investing, avšak tie mi prídu relatívne nudné, stále tie isté otázky a zdá sa mi, že tam komentujú skôr ľudia, čo si o tom neprečítali ani jednu knižku. Blogov mám v čítačke tak 10, je dobre sledovať, ako to robia ostatní a často sa dozviete zaujímavé tipy. Najviac užitočné články mi paradoxne prídu z českého rybníčku od investicnigramotnost.cz, je tam kopec dobrého obsahu, odkiaľ som sa prvý krát napríklad dozvedel viac o REIT akciách. A najlepšie nakoniec, youtube. Našiel som Joseph Carlson Show a je to úžasné, odporúčam si pozrieť všetky jeho videá, týpek sa dobre počúva a ma veľmi zaujímavé komentáre k akciám a trhom.

Digrin.com

Tak toto som celkom flákal, plánoval som tomu začať venovať viac času. Že po večeroch prípadne víkendoch tam porobím pár zmien, ale moc času som si na to nenašiel. Niečo som pofixoval a pridal napríklad support page. Začali mi písať investori, čo to používajú, že tam mám také a také problémy, tak to som relatívne rýchlo fixoval. Také väčšie mi ostalo asi len zamyslenie sa, či tam chcem vedieť automaticky odrátavať daň a poplatky, aby ten dividendový výnos viac odpovedal realite.

Potešilo ma, že tam návštevnosť prirodzene rastie. Začiatkom roka to bolo tak 400 návštev mesačne, posledné mesiace je to cez 1000 mesačne (ale pritom prvé tri novembrové dni majú 400 návštev). Zaujímavé na tom je, že pred 3 rokmi ta stránka vyzerala tak isto, mala rovnaký obsah a aj keď som aktívne oslovoval investorov (asi 100 blogov), vôbec sa to nepohlo. A teraz nejako prirodzene sa našlo za posledné tri roky pár investorov, čo to používajú a oni to už pomaly zdieľajú svojím známym a cez facebookové skupiny 🙂 Stále z toho nemám ani cent a neplánujem, že by boli nové funkcionality len platené. Sám to používam a aj preto to ešte funguje, keď sa mi tam niečo nepáči a chýba mi, pridám to tam.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com