Príprava na dôchodok

December 02, 2019

Čítal som dnes článok “Žijú ako študenti, hoci sú na dôchodku. V Brne majú seniori novú šancu na život” čo sa mi náhodou objavil na facebook feede. Najprv ma zaujalo, že aký dobrý nápad, spájať osamelých dôchodcov. Následne som si všimol:

Práve smrťou Evinho manžela sa začala jej cesta do zdieľaného bývania pre seniorov. Nezvládala sama platiť nájom, ktorý tvoril celý jej dôchodok – vyše 12-tisíc českých korún (470 eur).

Kde si hovorím, WTF? 500 eur za bývanie? priemerná mzda na Slovensku je nejakých 1000 euro (čistá do 800), minimálna 500 eur. Koľko z toho si ľudia majú odložiť na dôchodok aby vyžili? Ďalej sa v článku spomína, že v roku 2060 sa očakáva dvojnásobok dôchodcov a tipujem, že menej ľudí v produktívnom veku. To mi ináč pripomína dobrý článok, ktorý som zdieľal na facebooku, ale tu nie: “Můj důchod aneb já se nechci jít pást“.

Nechcem si predstaviť dôchodok, kde mám X peňazí na účte a rátam, na koľko rokov života mi ešte ostáva úspor. Aktuálny dôchodci to majú relatívne dobré, často majú dom/byt a záhradu, kde si základné potraviny vypestujú. Ale keďže sem príde trend zo západu, kde ľudia nemajú problém žiť v podnájme celý život, môžem len dúfať, že tie peniaze, ktoré by šli 30 rokov na hypotéku, dobre investovali alebo aspoň šetrili. 30 rokov! Ešte som tak dlho nedokázal nič robiť, takže o tom dosť pochybujem. Dosť pochybujem, že väčšina ľudí to dokáže. Celkom sa mi to zdá ako problém, ktorý bude ovplyvňovať aj mňa. Menej pracujúcich ľudí, viac dôchodcov a sociálne politika bude viac a viac lákať voličov. Možno by to fungovalo lepšie, keby sa menej v štáte kradlo, ale v to by som určite nedúfal.

No a čo mi zatiaľ príde ako riešenie? Rozširovať finančnú gramotnosť. Už teraz to nie je rocket science, vieme presne, koľko bude o 30 rokov ľudí v dôchodku a koľko bude pracovať. Viem si presne vypočítať, koľko rokov mám do dôchodku a koľko má hodnotu môj majetok. Viem si ho zaradiť, či som kúpil dom a cena bude stúpať, ale 3 autá a cena klesá každý mesiac. Viem cca odhadnúť svoje životné náklady teraz a viem to odhadnúť aj v budúcnosti aspoň cca, vynásobené o infláciu a ďalšie odhady.

Ja momentálne plánujem investovať do dividendových akcií, už teraz po štyroch rokoch investovania mi vyplácajú spoločnosti dividendu cca 100 eur mesačne. Nie je to veľa, ale dôchodok majú teraz ľudia 500 eur. A tento môj pasívny príjem by mal ešte v ďalších rokov stúpať. Z ďalšími rokmi by som mal infláciu prekonávať pravidelne a môžno aj viac investovať. Stále sú to akcie, sú tam rizika, ale ešte s ďalšími typmi investícií a dajme tomu jednou/dvoma hypotékami by ta hodnota a pasívny príjem do budúcnosti nemusel byť vôbec zlý. Ale čo z toho, že teraz mi to matematicky môže dávať zmysel, ale 90% populácie taká zodpovedná nebude?


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com