Investovanie je teraz cool

July 06, 2020

Asi ste zachytili, že momentálne je boom v investovaní. Brokeri nestíhajú otvárať účty, zvyšujú sa minimálne deposity na otvorenie účtov a ľudia nevedia, kam majú investovať svoje peniaze, ktoré USA tlačí vo veľkom a ľudia dostávajú väčší plat sedením doma ako prácou. Ale nie o tom som chcel, všimol som si, že vzniklo pár nových kanálov o investovaní, čo robia dobrú prácu a chcel by som ich tu zdieľať. Pár je práve českých, tak sa na to mrknite a ideálne aj inšpirujte, nech sa nám o pár rokov všetkým lepšie dýcha a môžeme sa sústrediť na robenie tohto sveta lepším, miesto toho, ako zaplatiť účty.

Youtube kanály

Začnem tými anglickými:

Joseph Carlson Show je super, každý týždeň nové video a trefne komentuje aktuálnu situáciu. Veľmi ma baví, skôr je to ale zaujímavé pre skúsenejšieho investora.

Andrej Jikh celkom ujde, ale je to skôr zábava/zaujímavé počúvanie, ako super investičné rady.

Česko/Slovenské kanály:

Adol Monitor má fajn rozhovory, hlavne o realitách.

Cesta investora je fajn youtube obsah na začiatok. Investor začína budovať portfólio, takže tu to môžeme vidieť od základu. Zatiaľ zaujímavý obsah, hádam to vydrží.

VR finance je ďalší kanál, ktorý som nedávno objavil. Tiež je tam ukážkové portfólio a autor to rozoberá do detailov. Videá podrobne rozpisujú, ktoré weby a aké metriky autor používa pri výbere akcií, je tam napríklad aj video, ako používať digrin 😉

A dobré videá sú aj na Cashflow summer, práve teraz tam pribudli nové videá.

Blogy

Ako prvé tu musím spomenúť investiční gramotnost, keďže majú naozaj super obsah a napríklad ich seriál o daniach mi veľmi pomohol s vyplnením daňového priznania.

Potom cesta slona, tieto blogy v Amerike pekne fungujú. Aj keď momentálne je to skôr záznamník autorových krokov bez väčšieho odôvodnenia jednotlivých krokov, dobre sa mi to číta.

Moje investície?

Keďže mi stúpajú výdavky, potrebujem svoju hotovosť investovať tak, aby som na tom zarobil viac, ako mínam. Andrei Jikh mal pred pár dňami video, kde spomínal 4%, ako magic number, ktoré si človek na dôchodku má vyberať, aby to rozumne dožil. Ja infláciu beriem tak 2% ročne a chcem dostať tak na 10% na mojich investíciách.

Môj zisk/strata z investícií

Dividendové investície – 9.99% XIRR (zisk prerátaný za rok), ale to sa mení každý deň. Tu ma skôr zaujímajú dividendy, ktoré sú teraz na 100 usd mesačne.

Mintos p2p pôžičky – 10.4% XIRR

Crypto – 40% zisk, ale tam bohužiaľ nemám XIRR, tých 40% je kompletný zisk od začiatku (prvé crypto som kúpil v roku 2017).


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com