Výdavky 06/2020

July 06, 2020

Tak mám pol roka za sebou, povedal som si, že by som sa mohol pozrieť, ako na tom som finančne s výdavkami. Čakal by som, že veľmi dobre, kedže corona nás donútila byť doma, čo obmedzilo moje výdavky ako každodenné obedy a raňajky mimo bytu. Taktiež som toľko necestoval a nedovolenkoval. Je to naozaj tak a šetrím?

V prvom rade by som mal linknúť svoj predošlý článok, kde som zdieľal dáta k mojím výdavkom za posledné roky. V roku 2019 som mal výdavky na život 23 273 eur. To je pomerne veľa, ale ak odrátam auto, minul som 14 613 eur – 1218 eur na mesiac.

Takže môj odhad je, že by som mal mať za prvých 6 mesiacov menšie výdavky. Keď som sa pozrel na svoj finančný tracker, minul som 8 835 eur – 1473 eur na mesiac. Prekvapivo mám práve o 250 eur vyššie výdavky na mesiac. To je celkom smutné, pocitovo som si myslel, že šetrím, ale reálne mínam viac ako minulý rok. Čím to je?

Top tri najväčšie kategórie za rok 2019 boli – jedlo 3339 eur, bývanie 2561 eur a dovolenky/oddych 2503 eur.

Za rok 2020 sú top tri kategórie – bývanie 3757 eur, jedlo 1919 eur a auto 742 eur.

Čo si z toho beriem? Na jedlo mínam o trochu viac, ale na druhej strane mam o to lepšiu stravu (čo trochu ukazuje aj váha). Najväčší rozdiel je bývanie, tam som za pol roka minul viac, ako za celý minulý rok. Je tam zahrnutý vyšší nájom, poplatok realitke, čiastočné zariadenie bytu a sťahovanie. S províziou realitke už moc neurobím, len môžem dúfať, že bezrealitky.cz budú ďalej rásť a pôjde tam v budúcnosti nájsť byt lacnejšie (keď som pozeral ja, bolo tam oveľa menej bytov, ako na realitných serveroch). Nájom asi tiež neznížim a budem s tým musieť počítať, sťahoval som sa do nového bytu, kde mám menej spolubývajúcich a vyšší nájom, ale kvalita života mnohonásobné vyššia. Tak uvidíme, či sa mi to lepšie bývanie odrazí aj na spokojnosti a prípadne aj na vyšších príjmoch 😀

Update: zabudol som, že vo výdavkoch mám 1200 eur kauciu na byt, čo by mala byť vratná. Výdavkovo by som mal byť teda na úrovni minulého roka.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com