Pluginy pre WordPress

July 10, 2009

wordpress iconWordPress je jedným z najpouživanejších open source redakčných systémov, teda je najpouživanejší. Zaslúžil si to vďaka svojej jednoduchosti, prehľadnosti v kódoch, najväčšej základni templatov a množstvom užitočných pluginov. Určite je tých dôvodov viac, no tieto najviac oslovili mňa. WordPress bol vyhlásený ako najlepší (Open Source CMS 2010) CMS (Content Management System), kde porazil aj drupal.

Seo WordPress Pluginy

All in One SEO Pack

all_in_one_seo_pack-223231-1237732278

WordPress je už bez pluginov dobre, takzvane seo friendly spracovaný. No veľmi užitočný plugin je All in SEO, ktorý sám generuje keywordy, description a dobre si poradí samozrejme aj s nadpismi (titles).

Ďalej môžete využiť kód do .htaccess, proti URL duplicite. Je ich viac, na ukážku napríklad

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena\.TLD$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ [R=301,L]
RewriteCond %{THE_REQUEST} ^[A-Z]{3,9}\ /index\.php\ HTTP/
RewriteRule ^index\.php$ [R=301,L]

Tento kód vám presmeruje adresu na .
alebo

# mod_rewrite in use
RewriteEngine On

# jedna domena
rewritecond %{http_host} ^mp3archiv.net [nc]
rewriterule ^(.*)$ [r=301,nc]

Tým sa zabráni delenie pageranku na subodmény a domény a všetka “energia” backlinkov pôjde na jednu url (canonical url). Novšie verzie wordpressu však túto funkciu (cute url) už majú zabudovanú. Ale tak tu je ešte link na plugin, ktorý by sa mal postarať o duplicitný obsah, …

Sitemap wordpress plugin

Google-XML-Sitemap-Wordpress-plugin Ďalší skvelý plugin je sitemap , ktorý vám vytvorí mapu celého blogu a posiela info o nových článkov do google, yahoo a MSN. Osobne som mal problém s týmto pluginom, tak som použil iný Sitemap (Simple Google Sitemap). Prehliadnuť ako sitemap vyzerá si môžete tu.

Nofollow sa v poslednej dobe často skloňuje medzi blogermi a uživaťelmi, alebo ináč povedané spammermi, ktorý spamuju blogy komentmi aby ziskali čo najviac odkazov. Na toto je ako stvorený plugin Nofollow. Nestratíte energiu webu a ani nebudete zaspamovaný v blogrolle.

Cache plugin, ako už jeho nazov značí, umožní vám aj vaším návštevníkom rýchlejšie načítanie blogu. V podstate sa súbory, ktoré musí návštevník neustále sťahovať (obrázky, template, …) uložia vo vašom pc, a tak nečakáte dlho pri načitaní blogu, kedže ich už máte stiahnuté. Osobne ho nevyužívam, napríklad preto, že mám veľa blogov, no nič na localhoste. A keď napríklad online upravujem tempalte, vačšinou nevidím zmenu, keďže sa stále načitáva z Pc.

Similar posts a Recent posts

d70-similar-posts-settings-general Similar posts, plugin ktorý vám pomôže tematicky prelinkovať web. Pri čítani článku sa v sidebare zobrazí ďalších 5 (počet si nastavíte) podobných člankou, a teda nejde len o tematické prelinkovanie, ale aj o zaujatie čitateľa podobnými článkami ake práve číta. Dve muchy jednou ranou 🙂 Najnovšie potrebujete na similar posts, recent posts a ešte pár ďalších aj ďalší plugin na ich podporu s názvom post plugin library.

Seo smárt links a Automatic seo link

SEO-Smart-Links-Custom-Keywords-3-600x322 Seo Smart links – vám automaticky pridáva do člankov odkazy na ďalšie články a stránky, teda lepšie prelinkovanie blogu.

Automatic Seo link – automaticky vloží odkazy do článkov aj na externé stránky, na vopred zadané keywordy či frázy.

Ďalšie užitočné pluginy

WordPress Antispam

akismetstatsgraph Proti spamu od robotov v komentoch myslim stačí Akismet, ktorý je vo wordpresse stavaný. No niektorý sa sťažujú na neuspešnosť, tak dobrou náhradou podľa Tom@Sa je Ravenov antispam plugin.

BBcode plugin používam na jednom warez blogu, keďže som na wareze vyrastal. Veľa ľudí píše návody na fóra, predaje domén či webov, a taký predaj webu si vyžaduje hromadu textu, ak má byť predaj úspešný. V tomto prípade sa vám napríklad zíde tento plugin. Stačí skopirovať text z fóra a bbcode plugin vám dovoľuje používať bbcode aj na blogu. Ja som to používal na plnenie mojími uploadami na blog, ale to je už dlhá doba.

Search Everything – plugin, ktorý vám prehľadá celý blog, je to vlastne vylepšené vyhľadávanie. WordPress sám o sebe často hľadá len v textoch, no tento plugin vyhľadáva aj v komentoch, tagoch, kategoriach, …

Contact Form 7

Contact-Form-7
Contact Form 7 patrí medzi najobľubenejších 10 pluginov wordpressu a je to skvelá vec. Ako už názov prezrádza, využíva sa na kontaktovanie autora blogu, pričom sa dá tento formulár rozšíriť a prispôsobiť v neuveriteľných rozmeroch. Plusin používam aj ja na blogu a bez nejakých rozsiahlejších nastavení funguje ako má. PLugin je dokonca multilingválny a obsahuje aj slovenčinu. Plugin ma však jeden nedostatok, a to je nefunkčná Captcha. Po pár týždňoch som začal dostávať spamy na svoj email práve z tohto blogu. Pre sfunkčnenie captche treba nainštalovať plugin Really Simple CAPTCHA a potom to už šľape ako hodinky :).

Sociable

sociable Sociable je jednoduchý a pomerne malý plugin, ktorý ale robí pomerne dôležitú úlohu, a tou je pridávanie na koniec každého článku link, ak ho chcú čitatelia sharovať, či už cez facebook, digg, Del.icio.us a podobné.

Keď sem tam narazím na ďalší užitočný plugin, pridám ho do tohto článku.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com