Ranky.sk nová verzia

June 28, 2011

Tak po roku, čo ma v Doit.im manageri strašili ranky.sk, sa konečne dostala na web nová verzia stránky ranky.sk. Hlavný problém bol, že ten script, čo som ešte pred pár rokmi kúpil, parazitoval na iných stránkach a nekomunikoval priamo s google.com či seznam.cz. Po čase, keď sa už nazbierali webmásteri, ktorý si na svoje stránky umiestnili ikonky ich rankov, začalo byť samozrejme dopytov na ranky viac a najhoršie na tom bolo, že sa čakalo na vykonanie jedného takého skontrolovania aj cez 10 sekúnd, keďže to bežalo cez sprostredkovateľov. Čo sa teda zmenilo v novej verzii? Nová verzia ranky.sk obsahuje samozrejme nové funkcie na získanie rankov a meta tags**,** niektoré pozbierané z netu a optimalizované a niektoré úplne nové. Ešte síce hnevá alexa.com, ktorá ma pomalšiu odozvu a spôsobuje tak pomalšie načítanie rankov, ale to hádam nejako prežijeme.

Zapojenie databáze

Ranky sa zapisujú do databáze a sú v prípade potreby aktualizované cez cron alebo tým, že manuálne zobrazíte profil svojej stránky. Profil stránok som nazval podstránky, kde sa zobrazujú všetky ranky stránok naraz a taktiež informácie o stránke, čo sú tagy title a meta description a keywords. Pri načítaní týchto profilov sa ranky automaticky aktualizujú. Naopak, meta tags sa do databázy vložia len raz pri prvom zadaní stránky a následne sa dajú aktualizovať linkom, len ak už existujú.

Ranky a ikonky

Zmena v rankoch sa stala len jedna, a tou je, že som nahradil jyxo rank počtom odkazov, ktoré indexuje yahoo. Ikonky sú také isté, ako v starej verzií. Plus som pridal “Ikonky podľa vlastného výberu“, kde si môžete vybrať, ktoré ikonky chcete zobrazovať.

Katalog Rankov

Chcel som na ranky.sk pridať pár podstránok, tak som vytvoril katalog rankov). Zobrazuje krátku tabuľku s rankami a linky na profily stránok. Najskôr som chcel tabuľku dať zoradovať aj podľa pageranku, sranku, alexaranku, ale potom som si to rozmyslel. Je tam jednoduché vyhľadávanie, ak chcete ten katalog filtrovať.

Aktualizácia rankov

Keďže som do toho zapojil databázu, je možné, že vám ikonky budú zobrazovať neaktuálne údaje. Momentálne mám v pláne Pagerank a Srank aktualizovať raz denne. Yahoo a Alexa raz týždenne. Takže váš pagerank alebo srank môže byť maximálne 24 hodín neaktuálny. To si nemýslím, že je problém, keďže pagerank update prebieha teraz raz za pol roka. Keďže tie údaje ukladám do db, prečo to nevyužiť a neporovnávať to s aktuálnymi hodnotami. Týmto teda môžem informovať návštevníkov ranky.sk o pagerank alebo srank update do 24 hodín od jeho uskutočnenia. Stačí si pridať mail do sidebaru.

Grafika

O grafiku mi v tomto prípade vôbec nejde. Snažil som, nech to vyzerá zhruba tak, ako predtým. Zvýraznil som formulár (ten sa mi nepáči, možno ešte zmením) a zmenil logo ranky.sk, čo bol predtým list. Ešte teda prikladám obrázok predošlej a momentálnej verzie.

Staršia verziaNová verzia
![](../uploads/2011/06/old-ranky.sk_-242x300.png "old ranky.sk")![](../uploads/2011/06/Ranky-str%C3%A1nky-www.ranky_.sk_-300x261.png "Ranky stránky www.ranky.sk")

Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com