Roadtrip Norway 2017

August 04, 2017

Ubehlo len pár mesiacov od výletu z Indie, a už som stihol týždňovú lyžovačku v Alpách a včera som sa vrátil z Roadtripu z Nórska. Odchádzal som 1.7.2017 a vrátil sa 14.7.2017. Takže ďalšie dva týždne offline. Moc sa mi o tom nechce vypisovať, skúsim sem napísať len pár faktov/highlightov, aby som to v budúcnosti našiel 🙂

Norway 2017

Išli sme teda na roadtrip autom rovno zo Slovenska, cez Brno a Prahu. Išli sme 4 (ja, Stano, Robo a Tibor) a tradične sme si nenašli dosť času na poriadny plán cesty. Našťastie Stano bol celkom namotivovaný a veľa toho načítal, pozisťoval, naplánoval cestu na dni + časti Nórska, čo chceme vidieť.

Dobrý krok bolo spraviť mapu od google maps, kde sme si zaznačili cestu a konkrétne časti Nórska. Problém bol, že ta mapa mi nešla uložiť do mobilu a bola prístupná len online. Stano ale vravel, že to ide exportovať a pridať do hociktorej gps/aplikácie (zistené až za hranicami).

Plánovali sme stanovať kadekde, lebo v Nórsku ide stanovať hocikde for free. Toto nám celkom vyšlo a mali sme luxusné miesta. Ale v noci celkom zima na stan (minimum 7 stupňov), až keď som začal naplno využívať nafukovaciu karimatku, funkčné prádlo, spacák a spať v mikine a niekedy aj zimnej čiapke, sa dala noc prespať bez prebudenia na zimu 😀 Zo pár krát sme boli v campe (tak 20-30 eur na 4 osoby a 2 stany na noc), kde bolo všetko, čo sme potrebovali (sprcha, kuchyna, elektrika a wifi).

Chceli sme chytať ryby. Ja som ako malý chlapec rybárčil/pytliačil pomerne veľkú časť svojho voľného času. Stano mal udicu z Číny aj s výbavou za pár eur. Ja som mal udicu, čo som s bratmi dostal na Vianoce asi 15 rokov dozadu. Asi sa nikdy poriadne nepoužila (nikto z nás nemal povolenie) a tak ju čakala životná skúška. Kúpil som akurát dva blynkre a nový silon. Hneď prvý deň sme našli mólo značené ako vhodné na rybačku a čuduj sa svete, chytili sme jedného veľkého pstruha a makrelu. Obe ryby asi 40cm(štyria sme sa slušne najedli). Chytali sme tak pár hodín každý deň, podľa úspechu viac. Jeden deň sme chytili 7 makrel (30 cm jedna?), takže posledné dve sme hodili späť do mora a ďalej už nechytali. Jeden deň sme ešte chytili pstruha, čo nebolo dosť pre nás štyroch, tak sme to skombinovali s klobáskami na grile. V Nórsku je na každom kroku oddychová oblasť s verejným grilom pri mori. Rybačka teda nad očakávanie a veľmi dobré doplnenie ináč skautskej, konzervovej stravy zohrievanej na horáku.

Väčšinu času sme trávili v aute, z auta vidno až prekvapivo veľa krásnej prírody. Všade veľké útesy, male vodopády každých sto metrov a veľké každých pár km. Z tých známejších skál sme sa dostali len na pulpit rock, aj to s hmlou.

Celá táto sranda vyšla na nejakých 500 eur. 250 eur palivo, poplatky na mosty, mýta, trajekty, … 150 eur pitivo a jedlo. Zvyšok nejaké lieky, poistka, občasné ubytko a podobne. Našťastie som mal výbavu z festivalov (stan, spacák, vankúš, …) a nič extra som kupovať nemusel.

Raz sme šli do múzea (Norwegian Petroleum Museum) a bola to úplná pecka, veľmi veľa zaujímavých informácií, štatistik a aktuálnych otázok. Nóri si viac ako ostatní uvedomujú, čo za negatíva prináša ropa a snažia sa ju rozumne používať a riešiť aj environmentálnu otázku. 90 percent zisku z ropy ide štátu/ľudom. Veľká časť z toho ide do fondu, z ktorého sa investuje (akcie, dlhopisy a real estate) a použije sa to napríklad na dôchodok. Odporúčam prečítať si niečo o Nordic model a ich Norway Fond ($903 billión), ktorý sa stále rapídne zvyšuje a v pohode zo 4 % ROI každý rok sú schopní platiť dôchodky. A to ten fond neskutočne rýchlo rastie ďalej, keďže ropy majú stále dosť. Je zaujímave, ako môže stát myslieť a robiť niečo miesto svojich občanov. V podstate to, ako ja investujem za seba v podobe DGI akcií, P2P pôžičiek alebo aj riskantnými crypto nákupmi, robí v Nórsku za ľudí vláda. Trochu rozdiel oproti ostatným štátom, kde sa len zvyšuje dôchodkový vek a samotný dôchodok je nízky.

Tu je pár fotiek z Norway výletu.

Tak hádam všetko, a to som chcel zase napísať len pár viet.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com