Ako vyberám akcie na kúpu

September 20, 2017

Ak ste si ešte nevšimli, tak od minulého roka som začal kupovať akcie. Snažím sa mesačne spraviť cca 3 kúpy, každá tak za 100 eur. Akcie nakupujem cez brokera degiro, kde boli najnižšie poplatky, aké som videl. Tento mesiac som ešte nič nekúpil, tak aspoň napíšem, ako väčšinou vyberám akcie a možno si popritom aj nájdem akciu na kúpu.

V prvom rade som amatér, venujem tomu minimum času a ak sa mnou inšpiruješ, pravdepodobne prídeme o peniaze obaja, ja aj ty. 😀

1. Snažim dokupovať akcie, ktoré v portfóliu už mám, ak je aktuálna cena nižšia, za akú som nakúpil ja. Väčšinou ak je cena akcie medzi 70-100$, akciu dokupujem, ak klesne o ~10$. Ak je cena akcie 30$, akcie dokupujem ak klesne o 4$. Asi by bolo lepšie mať nastavenú striktnú percentuálnu časť, čo zatiaľ nemám a robím to podľa pocitu.

2. Sem tam sa pozriem, čo mi aktuálne odporúča stock screener na mojom webe digrin.com. Mám tam nastavené ktiréria, aké akcie chcem kupovať a sem tam niečo kúpim. Toto sa mi zaťiaľ moc nevyplatilo, lebo vyberať akcie čisto len podľa čísel často znamená, že tam je problém, ktorý čísla ešte neodzrkadlujú.

3. Väčšinou sa mi opláca sledovať investorov, ktorý sa držia stratégie DGI (rovnako ako ja). Odoberám pár blogov a hlavne na dividend growth forum je téma what did you buy today. Investori si často robia analýzy a backround check, čo práva vyššie spomínaému stock screeneru chýba.

4. Keď už mám nejakú akciu, ktorú napríklad niekto práve kúpil, pozerám si ju na digrin.com. (to vyzerá, že len tej stránke robím reklamu, ale nič z toho zatiaľ nemám a naozaj to tak robím 😀 )

Napríklad správa z fóra:

Just bought MO for the first time

Ma hneď donúti načítať stránku MO. Potom pozriem aktuálnu cenu porovnanú k min a max za posledný rok (52 week range price) – nerád nakupujem, ak je cena v polke a vyššie. Dividend yield nech má aspon 2.5%, lebo z dividend chcem žiť – ideálne akcie nikdy nepredať. Ak má menší dividend yield, tak sa pozriem, ako zvyšuje dividendu (DGR3, DGR5, DGR10). Ak je tam 20%, stačí mi aj menší dividend yield. Ak je tam ~10%, ten dividend yield 2% je minimum. Ďalšia metrika, ktorú pozerám je Payout Ratio. Musí byť pod 80%. Často kupujem okolo 50%. P/E Ratio ideálne pod 20, za 15 kupujem v pohode a ak je okolo 10, akciu často pokladám za podhodnotenú. Na túto hodnotu sú veľmi dobré fastgraphs.com, ktoré zobrazujú vývoj tychto hodnôt počas mesiacov. Mne sa ale účet platiť tam neoplatí, kvôli tým pár nákupom a časom budem mať akú takú históriu aj na digrin.com(začal som to ukladať každý mesiac, čoskoro asi pridám bar chart).

5. Momentálne nesledujem, ale budem čoskoro sledovať aj sector a industry. Nechcem byť overvalued v jednom alebo pár sectoroch, chcem to mať cca rovnomerne rozložené. Ďalší krok je klik na odkazy dole (Links:). Načítam si Yahoo Finance v novom tabe, prekliknem sa na Financials. Tam len očami preskáčem hodnoty, čí sú earnings ok. Prekliknem na Balance sheet, očakávam Assets dvojnásobne v porovnaní s Liabilities. MO ma napríklad assets: 45,932,000 a liabilities: 33,124,000. Záleží ale aj od odvetvia, niekde je horší pomer rovnaký pre celý sektor. Preletím ešte aj Cash Flow. Všetky tieto hodnoty si zobrazím aj ročne aj štvrťročne.

6. Nakoniec, ak mám čas a chce sa mi, kliknem v links aj na seekingalpha. A tam preklikám posledné články, či náhodou nie je nejaký známy problém s akciou. Často sa tam dozviem, prečo práve poklesla cena danej akcie a ak sa rozhodnem, že je to jednorazová pokuta/problém, čo len vystrašila investorov, akciu kúpim.

7. Akcia musí zvyšovať a vyplácať dividendy pravidelne. O stratégií DGI som už raz písal a nejdem sa opakovať 🙂

8. Mesačne sa snažím mať jeden nákup, ktorý spĺňa tieto vytýčené pravidla + je to DGI stock. Druhý nákup mať rizikovejší, nejakú akciu čo práve klesla o výrazný pomer (kým ešte len začínam investovať a mám malé portfólio, trochu aj zariskujem) a ďalší nákup niečo, čo poznám a myslím, že majú dobrý business, budú to aj o x rokov a vždy ich bude treba. Alebo niečo, to aj používam + spĺňajú tie moje základné kritéria. Nedávno som tak kúpil napríklad Visa a Mastercard, na ten celosvetový trh je v tomto myslím tažké vstúpiť.

Ako sa mi momentálne darí je asi zbytočné písať, klesá a stúpa to pomerne často. Napíšem aj tak, momentálne po roku a pol 14% ročný zisk a dividend yield portfólia 4%(už zarátané v zisku).


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com