Starý rok je preč a ja potrebujem zmenu

December 31, 2009

silvester Prvým vážnym dôvodom k zmene je moja neskopojnosť. Prestal som na nete robiť, nechce sa mi kupovať domény, robiť weby a všeobecne pracovať. Ako prvú zmenu, som si asi pred týždňom nainštaloval ubuntu. Chcel som debian (aj server mám debian), ale nevedel mi rozpoznať cd/dvd mechaniku. Brat mi to ešte skúšal dať linux na usb, ale nepodarilo sa to. Tak som siahol po ubunte a som spokojný. Škoda, že ubunta je jednym z dôvodov, prečo sa mi nechce robiť. Je nezvyk robiť na linuxe, v programoch, ktoré som nikdy predtým nevidel, aj keď podobnosť tam je.

Tak dúfam, že do nového roku sa už na nich naučím robiť a bude sa mi s nimi lepšie pracovať ako s windowsáckymi programmi. Problém je náhrada za Macromediu dreamweaver. Brat mi poradil NetBeans, no ten je hlavne na Javu. Povedal mi, že podporuje aj html/css/php, no asi na takej úrovni ako textový editor. Tak som nainštaloval ešte aj Kompozer a v najbližšom čase ho otestujem.

Ďalej som zvedavý na GIMP. S Adobe photoshopom som si už zvýkol pracovať na slušnej úrovni a teraz sa musím prekonvertovať na GIMP. Dúfam, že to nebude veľký problém, lebo úprava obrázkov hrá veľmi významnu úlohu v mojom svete.

Problémy mám hádam len s wifi. Neviem nainštalovať driveri (teda skúšal som už a nešlo to) a linuxácke mi ten wifi hardware rozpoznať nevie. Ešte musím nastaviť par skratiek, detaily ako menenie klávesnice a ovladanie hudby multimediálnymi tlačitkami a už bude všetko v poriadku.

Od linuxu si sľubujem rýchlejší systém, legálne používanie os a hlavne naučiť sa robiť s linuxom a následne poriadne ovládať server. Časom by som ich chcel mať trochu viac, keďže teraz ma ešte viac chytila myšlienka spraviť reklamný systém. Trochu sa ale stále bojím cheaterov a potreby vlastného servera pre systém. Ak nájdem správneho človeka tak s tým ale problém nebude.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com