Test s pagerank doménami

February 05, 2013

Rozpíšem sem jeden svoj test s pagerank doménami, ktorý som asi ešte nespomínal. Nerád píšem o svojich plánoch a testoch a v podstate sa nerád delím o vedomosti. Je to z jedného prostého dôvodu a tým je, že čím menej ľudí vie to, čo viem ja, tým má moja informácia väčšiu hodnotu. Keby každý vedel ako zarábať na burze alebo forexe, hodnota tej informácie by bola nulová a nikto by už tak ani nezarábal. Ale dnes spravím výnimku a to preto, že si myslím, že pomaly už aj širšia vrstva online zainteresovaných ľudí dozvedá, že pagerank už nie je taký dôležitý, ako si veľa ľudí myslí (aj keď to seo gurus hlásajú už roky). Respektíve je, ale dá sa aj manipulovať. Nemyslím redirecty a podobné black hat techniky. No rozpíšem sa o tom nižšie.

V jednoduchosti. Pagerank by mal vypovedať o sile/užitočnosti stránky. V minulosti sa užitočnosť automaticky najlepšie zisťovala počtom spätných odkazov. Ako ináč to robiť automaticky a globálne pre celý Internet? Ja som nad tým chvíľu kedysi skúšal rozmýšľať a nič lepšie ma nenapadlo, čo by splňovalo tie dve podmienky. Automaticky a globálne. Dnes už google môže zapájať bounce rate, odozvu stránky, počet 404 či social rank. Ale stále majú odkazy podľa mňa najvyššiu hodnotu.

Tak jednoducho k pageranku. Pri mojich skúsenostiach som si uvedomil spoločný faktor, ktorý sa všade spomínal a sharovali sa tabuľky, koľko zhruba odkazov web potrebuje na určitý rank. Niečo takéto:

pagerank table

No a aký to ma spoločný “deliteľ”? Predsa čím väčší pagerank odkaz máte, tým menej potrebujete odkazov. Ak chcete pagerank 4, nezháňajte stovky odkazov s pr2 a potom sa všade sťažujete, že pagerank 4 nie a nie dosiahnuť a pracovali ste na tom 3 mesiace vkuse. Ak ste rankohonič, stačí si kúpiť jeden kvalitný odkaz. (pekný príklad bol pre mnohými rokmi na webtrhu. Nejaký user si spravil 60 webov a prelinkoval. Kúpil si jeden pr7 odkaz na 3 mesiace. Tých 60 webov podostávalo pagerank 4, tak 20-krát pagerank 5 a jeden pagerank6. Weby predal za 60 tisíc a o pár mesiacov už nemali cenu ani regfee (čísla dosť strieľam)) A keď už s tým máte dlhoročné skúsenosti, viete, ako získať taký kvalitný odkaz zadarmo. Stačí napríklad preložiť nejakú čast open source projektu. Napríklad taký wordpress. Za preklad máte odkaz z wordpress stránky pluginu, ktorá nemá nízke pr hodnotenie! No ale nejdem vám tu dávať rady, napíšem to, čo som chcel. Môj pokus.

Keď už sme si ujasnili, že pagerank získate vysokými odkazmi a máte akú takú schopnosť niečo napísať v programovacom jazyku, dajú sa robiť veľké veci. Čo takto si napísať program, ktorý by hľadal expirované domény, ktoré majú odkazy s vysokým pagerankom. A to som aj spravil.

Do formulára som pridal prvú doménu. Testovací script sa pozrel na google a napísal mu “site:yi.cz” (príklad, dnes som tú doménu vydražil, možno ešte aj o tom napíšem zajtra) a google mi vráti indexované stránky. Takto som na začiatku naplnil databázu. Myslím, že prvých 100 url z google. Stačilo tam hodiť nejakú .edu doménu, čo ma veľa odkazov s vysokým pagerankom a už to išlo. Alebo dmoz.org.

Mňa zaujímali pagerank domény 4-5. Takže som url uložil do databáze, len ak má pagerank väčší ako 6 a nastavil status 0. Status znamenal, či som na danej stránke už prešiel odkazy a skontroloval, či sa doména dá registrovať. Ak sa dala, uložil som si ju do databáze aj s url high pagerank odkazu. Nekontroloval som odkazy len či sú voľné k registrácií, ale pozeral som sa aj na ich pagerank a ak mali väčší ako 6, pridal som to do databáze a potom zase pokračoval na tých high pagerank adresách. Toto zabezpečilo v podstate nekonečné hľadanie.

Problémov mal tento algoritmus pomerne veľa. Prvý bol, že som ho písal pred rokom v prestávke medzi semestrami a moc som toho ešte nevedel ani času nebolo. Stránky môžu odpovedať rôznymi návratovými hodnotami(401,404,501, …) a často sa aj url načítavali x minút s návratovou hodnotou OK. Prípadne sa to zaseklo. Vyriešil som to tak, že pred každým spustením som kontroloval, či nie je script zaseknutý. Script som spúšťal na 52 minút každú hodinu, raz odzadu a raz spredu databáze. Problém bol aj pagerank checker. Dostával som ban za priveľa requestov. Nakoniec som to nechal pri každom dotaze 0,6 sekundy spať. Keďže bežali dva naraz, vychádza to na 0.3 sekundy na request. Avšak na vps mám ešte ranky.sk a tie tiež pomerne veľa domén kontrolujú automaticky.

Doménu som kontroloval, či je voľná na registráciu až keď mala koncovku, ktorá bola cenovo prijateľná.

array("so", "yt", "ws", "wf", "tf", "sk", "su", "ru", "it", "hu", "re", "fr", "eu", "es", "dk", "cz", "be", "at", "mobi", "pro", "org", "net", "name", "info", "com", "biz", "tel");

Algoritmus teda jednoduchý. Časom som však videl na digitalpointe predávať pr4 a pr5 veľmi lacno a už to pre mňa ani nebolo zaujímavé. Myslím, že by sa mi oplatilo stavať na tých doménach stránky a zarobiť predávaním odkazov alebo podporou svojich ďalších zárobkových webov. No už nechcem budovať zombie sites s neaktuálnym obsahom. Práveže sa pomaly zbavujem domén a chcem si nechať len pár, podľa mňa cennejších.

Výsledky boli ok, registroval som asi 20 domén a z toho bolo pár pagerank 5, pagerank 4 a trochu viac pagerank 3 ale málokedy nula. Odkazy boli väčšinou z webov, ktoré ich mali veľa. Takže to moc netieklo (link juice na 6 nestačil ani raz). Ale zaujímave bolo, že som našiel expirovaný odkaz z domény microsoft.com aj seznam.cz. Tie však odkazy do pár mesiacov zmazali, alebo to registroval niekto iný, už si nepamätám.

Zabudol som spomenúť hlavnú vec. Odkiaľ som mal odkazy. Riešil som to cez blekko.com. Od nich som vedel, že doména má odkaz s vysokým pagerankom a potom som už len pozrel ďalšie odkazy manuálne cez majesticseo, ahrefs a opensiteexplorer. No blekko.com spoplatnil seo údaje pre uživateľov. Tak som si myslel, že mi na nový rok odpojili aj api. Dnes som však čírou náhodou hľadal niečo v emaily, čo mi vyhodilo aj email s blekko managerom. Tak som mu len tak napísal mail, že je škoda, že to spoplatnili a na ranky.sk by sa mi to zišlo. Že by to pre nich bola aj reklama. Napísal mi, že pre api sa nič nemenilo. Čudoval som sa a po chvíli mi ešte napísal, že som dostal ban.

Your IP 46.28.109.22 was banned on December 7 for making lots of
searches with bogus terms. Were you using your auth key when making
searches?

By the way, my colleague told me that the exact searches you were
doing on December 7 when you were banned were searches that are used
by bad people to find vulnerable websites that have certain .php
scripts, or to find forum websites which might allow easy creation of
do-follow links.

If you do these kinds of searches again, we will ban you again, even
if you use &auth=. We have no interest in giving away free searches to
criminals.

Čo je prekvapivý prístup blekka, nazvať ma “bad people” či “criminal”. No tak ranky fungujú a ja s týmto pagerank pokusom končím. Už sa nejdem naháňať hľadaním pagerank domén, mám ich pre svoju potrebu dosť a neviem ich speňažiť s vynaložením minimálneho času. Ale ban blekka by som nevidel tak tragicky, stále sa dá použiť kopec proxy serverov a na inbound links v blekku netreba ani api key. Takže by sa teoreticky dalo nájsť strašne veľa pagerank domén, lebo s proxy serverom by odpadli aj limity na pagerank checker. A mňa blokli asi po 9 mesiacoch.

Momentálny a asi aj finálny status je:

Checked: 131587/230393

BTW, zbavujem sa pár domén, ak niekto máte záujem, tu je list. PR0 vám dám for free, ostatné za 20 usd/jedna. Ale asi ich nechám expirovať, tak to sledujte a potom chyťte, ak máte záujem a nechcete za ne platiť 🙂

EXPIRED Domain List_20130205_010409


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com