Tvorba microsite na voľných doménach

January 23, 2010

tvorba microsite Domény sa mi hromadia a tak som si povedal, že výhovorky ma už nemôžu zastaviť a predsa sa pustím do tvorenia webov. Keďže všetky domény mám na .cz koncovkách (teda okrem par sk domén, ako scripty.sk, title.sk a pod) a po česky zatiaľ neviem, potrebujem na to českého písalka. Teda nejdem predbiehať, skôr opíšem moje spôsoby, ktoré som vyskúšal na premeny domén vo weby. Trochu mi to skomplikoval linux. Bol som zvyknutý na neprekonateľnú trojicu: Adobe Photoshop + Macromedia Dreamweaver + Servant Salamander. Žiadny z nich nemá podporu pre linux. Dúfam, že prvé dva sa časom objavia aj na linuxe, hoci pri salamanderi to asi možné nebude.

Zaplatiť si za to?

Ako prvé som samozrejme hľadal niekoho, kto tvorí weby na zákazky a vedel by mi zaplniť trebárs portfólio 30tich domén. Po pár dňoch som zistil, že môj plán je neefektívny. Tak som si našiel aspoň jedného webtržníka, čo mi postaví 5 stránkový web na energy drink. Stálo ma to 499 CZk. Výsledok najprv celkom potešil, web mal texty o veľkosti 8500 znakov = 4.7 normostrán. Neskôr som si uvedomil, že sidebar je príliš široky, podstránky includujú text z podzložky a ďalších súborov. Ďalej napríklad autor nevedel, čo vlastne cute url je, header je biedny. Tak som si povedal, že za takú univerzálnu šablonu a kódy, ktoré budem aj tak na konci musieť upravovať platiť predsa nebudem.

Urob si sám?

Začal som robiť ďalšiu stránku na doménu na tému: Voľby do Senátu. Web som musel odznova nakódovať, v podstate som nestiahol šablonu ale obrázok. Lepšiu tématicku šablonu som nebol schopný nájsť. Som si istý, že šablona s tematickosťým obrázkom a konkrétnymi objektmi sú pre web dôveryhodnejšie a krajšie ako univerzálna šablona. Webu chýba ešte základná štylizácia textu, paragrafy a h2jky. No bol to prvý web po asi roku (doteraz som len kupoval koderov alebo len minimálne upravoval) a tak aj vyzerá. Za tých 360 czk za 6 normostrán textu sa výsledok ale oplatí(text je kvalitnejší, ak je od niekoho kto len píše a nezaoberá sa tvorením webov). Urobil som si to podľa svojej potreby a skúsenostiam. Zopakujem si html, css a riešenie problémov(tie css súbory sú zbytočne dlhé a 80% z nich je zbytočnosť).

Oba weby vyššie zmienené som si robil, lebo majú pagerank 5. Ďalší web na holenie bude Káva. Vybral som si ho preto, lebo vykazoval najväčší trafik zo sworpu. Jeden deň až 100 UIP. To je celkom pekne nato, že som to nekupoval pre trafik, ale pre odkazy. Ako som dnes pozeral, už je na prvých miestach v tabuľke zase reality doména. Na kávu som chcel spraviť affil web, no nenašiel som nič poriadne. Skôr by sa oplatilo (ako vždy) nebrať provízie za dovedeného zákazníka, ale za predaj tovaru 🙂 .

Sworp mi za tie 4 kliky denne dáva asi 2 Kč. Ale ako parking funguje skvele, google to indexuje ako obsah a verím, keby tie domény nechám ľadom na sworpe rok dva, objaví sa aj v archive.org. Zase ma chytlo robiť malé webíky, len dúfam, že to aj nejak zmonetizujem a nebude to vyzerať rovnako aj pri predlźovaní domény.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com