Z bankového účtu mi zmizlo 500 eur

May 30, 2012

Na moje veľké prekvapenie mi prišla 19.5.2012 sms, že 17.5.2012 bolo odoslaných 500 eur z môjho účtu. Sms mi prišla až o dva dni, lebo som slovenskú sim kartu nemal aktívnu. Bohužiaľ bol víkend a platba sa mi v internet banking objavila až o pár dní. Z smsky som však vedel, že platba šla stránke Ladbrokers.com. Ako už z prvých riadkov asi tušíte, platbu som však neodoslal ja.

Čo mi teda ostávalo, zdvihol som telefón a volal na linku slsp. Po pár zádrheľoch s firemnou politikou som bol nakoniec presmerovaný k správnemu operátorovi a nahlásil podvrhnutú platbu. Platbu som nemohol stornovať a ako jediné riešenie mi bolo ponúknuté označiť kartu ako ukradnutú a reklamovať platbu. Vďaka betstávkam som rovno povedal operátorke, že ide o stávkovú kanceláriu. Ona platbu teda označila na reklamáciu a povedala mi nemilú správu, že to môže trvať až 180 dní.

No nič, banka teda moc nepomohla, napísal som na stávkovú kanceláriu a vysvetlil situáciu. Po mojom spárovaní s platbou suspendovali účet a oznámili mi, že ich má kontaktovať banka, nech zvyšok spolu doriešia. Tak som mail preposlal banke.

Ale vráťme sa na začiatok, ako mi vlastne mohol niekto ukradnúť 500 eur? Chvíľu po založení účtu som potreboval využiť platbu cez internet kartou. Myslím, že na prepojenie s paypalom. Musel som teda ísť do banky a povoliť túto funckiu. Vy ste sa s tým mohli stretnúť napríklad pri platení lístkov cez student agency alebo celkovo platby kartou na internete. No a čo všetko na to potrebujete? Stačí ofotená karta zpredu a zo zadu. Myslím, že 16 miestne číslo karty, dátum expirácie a zadný CVV2 kód. Síce som mal kartu stále so sebou a ani som ju nestratil, niekto tieto údaje musel zneužiť.

30.5.2012 som už bol doma a našiel obálky od slsp s novou kartou za 10e. Tí ťuťmáci mi poslali bezkontaktnú bez nejakej otázky. No dobre, aj tak potrebujem ísť do slovenskej sporiteľne a ukázať im potvrdenie o návšteve školy, lebo keď im ho doniesol otec, odmietli ho. Popri tom som sa teda začal pýtať, ako na tom sú, či za ten týždeň vôbec kontaktovali ladbrokers, ako som im našepkal. Pani však nevedela zistiť nič, musím teda kontaktovať tú osobu, ktorá to rieši. Dobre, to vyriešim doma.

Ale keď už som tu, ako sa teda môžem brániť? Môžem si znížiť limit pre tieto platby. Hm, to je síce pekné, ale ja chcem, aby mi nemizli ani malé sumy. Tak mi to teda zrušte, hovorím pani. Ona sa do toho pomaly pustila a pýtam sa jej, či je to zadarmo. Odpovedá mi, že áno. No povedal som jej, že ja som za to platil (~0,7 eur) a čo som si prečítal, na pobočke by som mal ešte viac (~1,8 eur). Pani asi 10 minút študovala ako to vlastne je a potom mi povedala, že nech si to spravím doma, budem to mať lacnejšie. Bol by som zvedavý, ako by to riešila, keby to bolo spoplatnené a ona mi povedala, že je to zadarmo.

Posledná otázka, čo ma ešte zaujímala, ktorú mi ani slečna cez telefón nevedela vysvetliť bola, že či sa dá transakcia cez internet kartou ešte nejako chrániť, ako má napríklad ČSOB cez sms. Ona mi začala hovoriť, že to len pri platbe, cez internet banking. Nie! Som si istý, platbu kartou cez net je nutné potvrdiť cez sms. Zmätená pani teda len povedala, že to nemajú. Išiel som teda hneď do čsob povoliť platby kartou cez internet a slovenskú sporiteľňu po vyriešení reklamácie ruším.

Po príchode domov som ešte napísal mail, ako to po týždni vyzerá s tou reklamáciou.

Vazeny pan Vojt,

reklamacia je v stadiu riesenia. Ihned, ako bude vyriesena, budeme Vas informovat pisomnou formou.

Super, tak teraz mám čakať 180 dní?

// aktuálny stav

2012-21-05 – Nahlásil som ukradnutú sumu

2012-08-08 – Som sa informoval, v akom štádiu to je. Dostal som zdrba, že dajú mi vedieť do 180 dní, ešte prešlo len 79 dní.

2012-12-05 – 198 dní od reklamácie. Ani sa mi neozvali. Píšem email a bolo mi povedané, že zahraničná banka im má dať vedieť do 15.12.2012

2012-12-17 – 215 dní. Zase sa neozvali. Píšem mail.

2012-12-18 – Takže po 216 dňoch je to asi vyriešené v prospech mňa.

Vazeny pan Vojt, reklamacia zatial nie je doriesena, ale bude uznana v plnej vyske. Financne prostriedky Vam zasleme v priebehu dnesneho dna alebo zajtra, pisomne stanovisko k reklamacii (vzhladom na sviatky) bude dorucene pravdepodobne az v januari.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com