Moje výdavky za rok 2018

December 29, 2018

Už pár rokov si každý deň zapisujem všetky výdavky do aplikácie toshl.com. V podstate chcem mať prehľad o výdavkoch, aby sa nestalo, že o 10 rokov zistím, že napríklad 10 percent mojich výdavkov tvori nejaká blbosť. No doteraz som sa na tu aplikáciu len sem tam pozrel a dúfal, že raz z tých čísel vytiahnem viac dát, ktoré pre mňa môžu byť zaujímavé. Zatiaľ sa sa tak nestalo, ale aspoň som si to práve agregoval tie dáta podľa kategórie. Tu je link na google sheet, kde tie dáta držím. A hodím si sem aj pár komentárov, čo myslím, že zapríčinilo rast a pokles v jednotlivých kategóriach.

2016 -> 2017

Podľa tabuľky sa mi najviac znížili výdavky na education, čo bude tým, že som ukončil vysokú školu. Druhý veľký pokles sú gifts, čo bude rozchod s priateľkou, aj keď tam určite nebude všetko a nula za rok 2017 je čudná, keďže Vianoce sú každý rok. Nárast výdavkov na prácu bude kvôli živnosti. Celý rok som platil socialku a zdravotnú. Ďalej mi stúpli výdavky na ubytovanie, čo tiež súvisí s rozchodom. A najväčší nárast je travel, čo je taktiež vďaka ukončenej škole, výlet v Indii či každoročné lyžovanie v alpách.

Medziročný nárast 20 percent je veľa, ale zvaľujem to na študentský život vs pracovný.

2017 -> 2018

Čo sa týka výdavkov, je toto horší rok 🙂 Menej som míňal na zdravotné výdavky, taktiež leisure (väčšinou sauny). Pracovné výdavky tiež klesli o 35%, čo je zapríčinené prechodom zo živnosti na hlavný pracovný pomer. No a rast výdavkov bol skoro všade inde. Darčeky stúpli, to zahŕňa Vianoce, narodky a podobne. Taktiež tam pridávam donations pre niektoré stránky, ktoré som v poslednom čase začal miernymi príspevkami podporovať – wikipedia, webarchive, … Pomerne rapídne stúpli výdavky na bývanie, čo ma celkom prekvapuje, keďže bývam v tom istom starom byte a moc dobre nevyzerá ani som tomu neprispel. Asi to bude standing desk co som kupoval. Travel mi stúpol o tisíc eur, čo som čakal viac. Bol som mesiac v Thajsku, týždeň lyžovať vo Vars Risoul, týždeň road trip v Bosne, týždeň sa učiť surfovať v Porte a týždeň v Dubaji. To vysvetľuje aj nárast v jedle, na dovolenke som vôbec nešetril.

Záver

Čo si z tohto odnesiem? Asi nič. Nemyslím, že mínam na blbosti. Prekvapil ma nárast športu, keďže mám práve športovú kartu multisports a teda vstup na väčšinu športovísk zadarmo. V jedle a travel sa obmedzovať nechcem. Nárast ale o 30% v roku 2018 je celkom scary. Ja sa snažím investovaním získať aspoň 8%, ale výdavky mi stúpajú o 30% ročne. Možno začnem viac variť, to ma celkom bavilo kedysi. Ale aj tak je to strašne veľa, to ešte nemám auto ani ženu/rodinu.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com