Optimalizácia pre vyhľadávače - SEO

February 19, 2010

seo optimalizacia pre vyhladavace Seo a optimalizácia pre vyhľadávače ma chytila už dávnejšie a teraz to momentálne stagnuje. Kedysi som čítal veľa blogov a hlavne robil pokusy s webmi. Po čase som od toho trochu upustil, lebo sa mi to moc neoplatí. Aj keď sa dostanem na prvé miesta, nemám eshop alebo podobný obdobný dobrý produkt ako využiť väčšiu návštevnosť. Preto sa viac pozerám po doménach a mikroweboch pre prípadne budúce budovanie a podporu eshopov. Aby som teda nelenil, skúsim tento článok dostať aspoň na prvú stranu na google keyword: “Optimalizácia pre vyhľadávače” je síce dosť konkurenčný keyword a beriem to dosť ako nemožnú úlohu, hlavne keď by sa čas dal využiť efektívnejšie z pohľadu zisku. Mám tu aj kategóriu na seo, do ktorej vôbec nezaradujem články, tak by sa patrilo napísať aspoň basic info, čo seo vlastne je. Seo je téma, na ktorú sú vlastné kategórie na fórach, kompletné weby, knihy, … skrátka niečo, čo sa nedá popísať do pár paragrafov kompletne. Preto sa posnažím to skrátiť čo najviac a nechať len základné a najdôležitejšie informácia, vrátane častých chýb webmásterov.

Upozorňujem, že sa tým neživím a preto všetko neberte doslovne. Prípadnú diskusiu a opravy sú vítané:)

Čo to seo teda je?

Seo je skratka pre pojem Search Engine Optimization, v preklade už spomínana optimalizácia pre vyhľadávače. Cieľom je dostať web pre daný keyword alebo viac kľúčových slov čo najvyššie vo vyhľadávaní. Samozrejme bez platenia v google adwords programe. Síce prvé pozície vo vyhľadávani si vyžiadaju oveľa viac práce a času ako jednoduché zaplatenie za pozície, časom sa táto investícia do optimalizácie pre vyhľadávače vráti a pozície sa neprepadnú na koniec zoznamu zo dňa na deň, ak prestanete platiť.

Kvalitná optimalizácia pre vyhľadávače sa delí na Onpage a Offpage faktory.

Seo On Page faktory:

  1. Doména a Url adresa

Doména zhodujúca sa s keywordom je veľké plus, no nie je to nevyhnutný prvok k úspechu v sepre (Search engine results page). Vo výbere domény sa moc na seo pozerať neoplatí. Myslím to tak, že určite bude lepšie predávať sviečky na sviecky.sk ako vonne-sviecky-na-predaj.sk. Dôležité z hľadiska seo je nemať dve url adresy na jednu doménu, používať takzvanú CUTE url. A teda ranky.sk mať presmerované na www.ranky.sk. Dá sa to jednoducho docieliť nasledujúcim kódom (subor “.htaccess”):

# mod_rewrite in use
RewriteEngine On

# jedna domena
rewritecond %{http_host} ^ranky.sk [nc]
rewriterule ^(.*)$ [r=301,nc]

V url adrese je lepšie nepoužívať zbytočne veľa slov, radšej len tie základné. Je lepšie používať pomlčky miesto podtržníkov.

  1. Title

  • Title radšej voľte podľa textu
  • Vyhľadávače použijú len prvých 60-70 znakov
  • Aj ak budete druhý či tretí na keyword, rozumný title môže priviesť oveľa viac potencionálnych zákazníkov (CTR) a lepšie konvertovať napríklad objednávky
  • Snažte sa vyhýbať rovnakým, duplicitným nadpisom – titlom.

Title sa považuje za najdôležitejší on-page faktor na stránke, a to nie len z hľadiska o podstrčenie robotovi čo najlepší keyword, ale aj o zaujatie ľudí vo vyhľadávači. Ak vás niekedy zaujímalo, podľa čoho si vyhľadávače vyberajú zobrazované informácie v serpe, je to práve title tag. Text pod týmto modrým nadpisom je vačšinou z meta tagu description alebo rovno z textu, pokiaľ sa vyhľadávaču páči a hlavne, ak meta description tag neobsahuje hľadaný výraz.

Do title sa oplatí dávať čo najmenej slov, pretože čím viac keywordov, tým viac sa dôležiťosť slova rozkrája na menšie časti. Taktiež je to neprehľadné pri výsledkoch, klikli by ste napríklad pre “obliečky” na výsledok hľadania “Periny, obliečky, vankúše, podušky, postele a matrace” alebo “Vzorované obliečky na periny“. Pri vačších portáloch a eshopoch sa oplatí prihľiadať aj na tzv. “branding“, teda zadáte do title aj adresu webu “Parfumy.eu – Parfémy“, meno produktu, meno firmy a podobne. Prvé slovo je dôležitejšie, takže poradie môžete prípadne vymeniť.

Dôležite info k titlu:

  1. Meta značky

  • Meta description je použité ako opis stránky vo vyhľadávačoch, ak obsahuje hľadaný keyword.
  • Vyhľadávače použijú len prvých 150-160 znakov v serpe
  • Meta description by nemala byť pre celú stránku rovnaká, tým pádom stráca dôležitosť a cielenosť pre unikátnu stránku.

Najpoužívanejšie sú description a keywords. No je ich veľmi veľa, ktoré sú užitočné a neznáme. Napríklad pre redirecty, usmernenie robotov = vyhľadávače, … Je to prežitok z doby, keď vyhľadávače ešte nevedeli pracovať s textom a stránky radili len podľa keywordov a popiskoch v meta značke. Dnes už je tento tag úplne zbytočný.

Príklad Meta tagov description a keywords:

<meta name=”description” lang=”sk” content=”Kontrola rankov webových stránok od jyxa, pageranku, seznam ranku a alexa” />
<meta name=”keywords” content=”rank, ranky, pagerank, alexa, srank, kontrola odkazov” />

Dôležite info k meta značke description:

Osobne používam meta tagy vždy. Následne sa dajú použiť aj na registráciu do katalógov, predaj odkazov a iné systémy, ktoré vyžadujú opis webu.
Je to lepšie ako potom pri ďalších katalogoch vymýšľať nové (teda rýchlejšie, z pohľadu seo by bolo samozrejme najlepšie keby mal každý katalóg iný popis vášho webu )
popisky.

  1. Nadpisy H1

Nadpisy h1 až h6 sú hodnotené algoritmi podľa ich očíslovania, teda H1 má najsilnejšiu hodnotu a h6 zase najnižšiu, no to nezmená, že by sa h6 nemalo používať. Štrukturovaný text majú vyhľadávače radi. Keďže title má väčšiu hodnotu ako h1, keywordy odporúčam dávať do title tagu a synonymá alebo chytľavé nadpisy do tagu H1.

H jedna by nemalo byť totožné s titlom a malo by obsahovať len základný popis. Ak ich dávate rovnaké pre posilnenie keywordu, skôr to môže vyhľadávače “nahnevať” a vás zhodiť z pozícií. Taktiež týmto prichádzate o možnosť cieliť na viac keywordov.

H1 tag sa odporúča mať len jeden na stránke, no ako Matt Cutts oznámil vo svojom videu, ak aj máte viac h1 nadpisov, google to nebanuje do určitej miery nebanuje. Avšak nemali by ste to teraz používať na dennom poriadku, stále sa odporúča mať len jeden H1 a menej dôležité frázy zadávať do hierarchicky nižších tagov: H2,H3,H4,H5 a H6. Týchto možete mať bez pochybností aj viac.

  1. Obsah

Text sa v prvom rade snažte optimalizovať na ľudí, až v druhom rade na roboty. Aj ked vám text návštevníkov prinesie, biedny obsah a štruktúra ich prinúti okno rovnako rýchlo, ako sa tam dostali aj zavrieť.

Hlavným klenotom stránky by mal byť a často aj býva text = content = obsah. Keďže vyhľadávače ešte nemôžu dosť trefne ohodnotiť kvalitu textu, zameriavajú sa na iné znaky. Hlavným asi bude keyword density – Hustota použitia keywordov. Kedysi sa používalo tak 7-10 percent ako primerané. Dnes sa podľa toho už tak vyhľadávače neriadia. Vysoké percento môže kľudne zaradiť váš web medzi spam. Ja odporúčam menšie percento a skôr hľadanie alternatív, teda synoným. Ale pozor, aby ste jednu stránku nemali preoptimalizovanú na priveľa slov, text by mal byť stále zameraný na jeden keyword. Celkovo je to téma na knihu a existuje XX úspešných (ako aj neúspešných) teórií.

Validita obsahu sa kontroluje napríklad cez W3 validátor. Ide o kontrolu html prvkov, no na stránke najdete alternatívy aj na xhtml, css a kopu ďalších. Validátor sa vám snaží pomocť a naučiť/opraviť vaše kódovanie tak, aby to pre roboty nebol problém indexovať. Validita stránky by mala byť základný pilier pre budovanie kvalitného obsahu. (Nevalidita kódu sa do určitej miery zniesť dá, ak nejde o fatálne chyby. Malé detaily vedia moderné vyhľadávače bez problémov prekúsať. Horšie bude, ak web úplne zneprístupnite pre vyhľadávače alebo ak zabudnete ukončiť tag Title či H1, etc. )

Duplicita je momentálne veľkým problémom internetu, a to hlavne preto, že ťažko a napísaný článok či návod sa dá skopírovať za pár sekúnd. Preto prestalo napríklad písať zopár nadšencov cestovania, keď sa ťažko napísaný článok za pár hodín s vlastnými obrázkami a pár týždnami cestovania skopíruje do pár hodín. Neviem, ako s duplicitou bojujú ostatné vyhľadávače, no google sa snaží rozpoznať prvý a originálny članok. To sa mu celkom darí, jednak za pomoci rss z blogov, ako aj Thrust ranku stránok. Ďalším nevyhnutným krokom je penalizácia kopií. Preto napríklad nemajú veľký význam takzvané pr články, ktoré sa rozhodia na xx serverov. Z xx počtu je vždy hodnotní len jeden článok. Ako som už písal, podľa času, thrust ranku alebo odkazov.

  1. Štruktúra

Štruktúra textu je veľmi dôležita, pomáha čitateľovi sústrediť sa na keywordy a lepšie pochopiť text, ako keby neboli použite paragrafy, kurzíva, bold, underline, listy, … Google to taktiež využíva pri hodnotení textu, slová v tagu strong sú považované za dôležitejšie. Niečo ako malinký title.

Štruktúra webu je zase celkom komplexná téma. Veľmi dôležité je unikátnosť meta tagov, titlov, h1tiek a podobne. Príde mi to celkom nadľudská robota pri rozsiahlych portáloch. Napríklad wordpress to rieši automatickým generovaním meta tagov z textu, no tie nemusia celkom sadnúť k obsahu článku.

Web by mal byť kompletne prelinkovaný a platí pravidlo, čím bližšie pri indexe, tým väčšia dôležitosť. Ak majú stránky viac odkazov (aj z jednej domény), lepšie sa umiestňujú. Odkazy sú základným pilierom na počítanie pageranku a zoraďovanie webu v serpe. Preto sa snažte komplexne pripraviť prelinkovanie webu, tým viac ak je to len pár stranková minisite. Dávajte si pozor na anchor text, ktorý vypovedá o obsahu stránky, kde link odkazuje. Napríklad častá chyba je dávať na index anchor text “Home“, ak práve nepredávate domy v zahraničí. (aj tak by to bol síce zle cielený globálny keyword)

  1. História stránky

História stránky je v poslednej dobe nabrala na váhe, hlavne preto, že tento argument sa nedá len tak oklamať spamermi. Ak niečo funguje bez problémov pár rokov, google mu prideľuje vyšší “Thrust rank” ala Dôveryhodnosť. Aj vy predsa radšej nakupujete značku, ktorú poznáte už pár rokov ako od neznámeho, aj keď je to lacnejšie. Dobrým linkom na zistenie historie webu je Archive.org’s way back machine. Do archivu sa dostávaju stránky asi po roku funkčnosti. Obsahuje nie len dátum o prvom zázname, ale aj uloženú stránku z tej doby. Napríklad google.com z roku 1998 je pekný 🙂 .

  1. Odkazy

Odkazy na ostatné weby sú tie, ktoré vám môžu poškodiť. Ak odkazujete na warez, material pre dospelých alebo spamové či nedôveryhodné stránky, google vás väčšinou zaradí medzi ne. Nebojte sa však odkazovať, pomôžete tak pomáhate webom, ktoré si to zaslúžia a môžu vám to aj oplatiť. Ak aj nie oni, google vie oceniť odkazovanie na autoritatívne a tématicke stránky.(Snažte sa vyhýbať odkazovaniu na webu, na ktoré sa sťažujete/ste nespokojný s ich službami. Počul som už o firmách, ktoré boli na prvých miestach na hľadané frázy práve pre ich neschopnosť a mizerné služby.)

Odkazy na vaše projekty je veľmi dôležitá stránka pri snažení o optimalizáciu pre vyhľadávače. Nesnažte sa však prílis umelo zvýšiť odkazy. Dávajte si pozor na duplikáty, na príliš rychle nabratie kopy odkazov. V sand boxe (zmiznutie webu zo serpu) sa môžete ocitnúť veľmi ľahko a na pomerne dlhý čas. Väčšina stránok sa zo sandboxu dostane do pol roka, no ja mám skúsenosť aj s rok a pol. O prichádzajúce odkazy sa moc strachovať nemusíte, keďže vás google pre ne nepenalizuje. Kam by sme sa dopracovali, keby si firmy namiesto kupovania reklamy na propagáciu kupovali reklamu na spam weboch a warezoch na odkazy pre ich konkurentov.

  1. Bonusy

Sú to hlavne menšie hodnoty, no môžu nečakane dobre zabrať.

Jednou z nich je Alt tag pri obrázkoch. Veľa web developerov ho nepoužíva a to je chyba. Alt tag pri vyhľadávaní obrázkov je ako title tag pri webstránke. Podľa neho sa vyberajú obrázky v google hľadaní obrázkov. Pri kvalitných obrázkoch sa dá nazbierať príjemné číslo návštevnosti.

Ďalej je to title atribút pri obsahu linkoch = a href. Text z title sa objaví pri odkaze po prejdení myši, takže môže návštevníkovi dopniť informácie o stránke, no z pohľadu seo účinnosť nemá žiadnu.

Pre lepšie indexovanie je dobré použiť Sitemap. Určite ho však nepoužívajte ako profíci na oddluzeni.biz. Sitemap by mal obsahovať linky na kompletný obsah stránky. Myslím že title tag sa použije ako anchor text. Prepisovať ho ručne nemusíte, stačí použiť nejaký voľne dostupný sitemap generátor a prípadne skontrolovať/upraviť.

Seo Off Page faktory:

Do offpage optimalizácie sa pustite až po kompletnej onpage optimalizácií. Nech už máte akokoľvek spravenú reklamu, aj keď miniete tisíce eur na získanie návštevnosti, dobrý obsah je to, na čom záleží, čo sa počíta a v konečnom dôsledku konvertuje.

  1. Spätné odkazy

Spätné odkazy je najťažšia a zároveň najdôležitejšia forma prezentácie a propagácie stránky. Ide o to získať, čo najkvalitnejšie, najrelevantnejšie a tematické odkazy pre vaše web stránky. O dôležitosti tejto činnosti nasvedčuje aj fakt, že existujú desiatky spôsobov ako získať čo najlepšie a najviac odkazov. Uprednostnite ale kvalitu pred kvantitou, odporúčam nereagovať na ponuky typu “Získajte 10 000 trvalích odkazov za 20 eur”. Váš odkaz získate väčšinou spamovanim fór a blogov. A k tomu netematických. Pričom kopa blogov bude mať nofollow atribute. Skôr sa dostanete do sand boxu ako niekde, kde by ste sa chceli dostať.

Registrácia do katalógov by mala byť základom. Získať pár tematických, aj keď dosť slabých odkazov. Ak je možnosť, obmieňajte anchor text, prípadne aj popis čo najfrekventovanejšie.

Výmena odkazov by mala, keď už tak, byť dobre premyslená. Nepoužívajte výmenné systémy s tisíckami linkami na stránkach, kde vám script automaticky vymení ikonku alebo textový odkaz. Ak už vymieňate, snažte sa nájsť podobné zamerané weby a pomáhajte si výmenou odkazov. Samozrejme, ak predávate uhorky, nevymeňte odkaz z konkurenciou, ale s niekym kto predáva paradajky. Alebo kto píše blog o záhradkárstve. Odkazy podľa možnosti vymieňajte so silnými webmi. Na to napríklad využijete ranky stránok) ako pagerank, seznam rank či počet inlinks z yahoo. Rozmýšľajte pri tom, čo vám dá web a čo vy jemu. Je ťažke vymeniť odkazy podľa pageranku (či ostatných), pretože webmásteri chcú vždy rovnaký alebo vačší ako majú oni. Kľudne vymeňte aj s webmi, ktoré majú nižší pagerank, ale oplývajú kvalitným aktualizovaným obsahom. Snažte sa nájsť napríklad weby, ktoré aj keď majú úzku uživateĺskú skupinu, prinesú vám zákazníkov. Hoci len návštevnosť.

Kupovanie dokazov je niečo, za čo nechcú webmásteri platiť. Radšej vymenia odkaz z dvomi slabšími webmi a myslia si, že to má rovnakú váhu. Väčšinou sa dajú dobré cielené odkazy len kúpiť. Platba mesačne asi nikomu nieje príjemná, no funguje to na jednoduchej stratégií. Ak sa vám zárobok nezvýši minimálne o toľko, koľko ste zaplatili za odkaz, ďalej za odkaz neplaťte a radšej najdite iný web alebo lacnejšiu alternatívu ako získať odkazy.

Pomerne používanou technikou je aj linkbaiting, ktorá funguje tak, že napíšete veľmi zaujímavú alebo aktuálnu správu, ktorá prakticky donúti ostatných webmasterov odkazať na váš web, prípadne na blogoch reagovať. Mnoho web developerov sa snaží o to isté aj vyvolaním Flame. Každopádne cesta vedie kvalitným obsahom.

Pr články som už spomínal, tak len krátko. Dávajte si pozor, kde to publishujete a nech je to len raz na unikátny članok. Viem si to predstaviť ako pozitívnu činnosť, len ak to dáte na kvalitný web na pr články (ktorý zatiaľ asi nie je, lepšie bude presvedčiť tematického blogera). Prípadne najať niekoho na písanie článkou, optimálne viac ľudí, aby sa dotýční nezbláznil z písania 10tich článkou na tú istú tému. Môžete to vyskúšať, aj tak sa určite viac oplatí budovanie vlastného obsahu!

  1. Konkurencia

Konkurencia a prehľad v obore je rovnako dôležitá mimo sea, ako aj pre seo. Od konkurencie záleží aj stratégia a výsledok seo snaženia. Ak napríklad máte nový eshop a chcete sa presadiť na hľadané frázy v dosť ziskovom obore, asi by bolo dosť finančne náročné púštať sa hneď do hlavných keywordov s pár rokov starými, už zabehnutými internetovými obchodmi. Je lepšie si určiť čo najhľadanejšie long tail frázy. Oplatí sa aj urobiť si prehľad konkurencie, ak ide len o jeden hlavný obchod, pozreť sa na aké keywordy optimalizujú a potom si nájsť alternatívy alebo zabojovať o miesta pri tých menej prepracovaných.

  1. Články

Články som už spomínal, takže len by som chcel zdôrazniť, že sa do toho púštať len s rozumom. Nie vždy je výhodné budovať obsah iným stránkam pre jeden či pár odkazov.

  1. Pagerank (S-rank)

Pagerank je hodnota(1-10), ktorou google hodnotí dôveryhodnosť a dôležitosť web stránky, presnejšie url adresy. Poďla pageranku sa dajú triediť weby, google ho prezentoval aj ako silný nástroj pre boj so spamom (taktiež by Matt Cutts). Pagerank sa dá “oklamať”, ako na to už veľa webmásterov prišlo. Napríklad takým redirectom na hodnotnú stránku sa dá ziskať fake pagerank aj 9. Čo je však horšie, google pagerank niekedy hlási vysoký pagerank aj webom či expirovaným doménam, ktorých majitelia nemali v pláne “klamať” google. A tak vznika kopec fake pagerankov, ktoré potom u ostatných uživateľov utvrdzujú teóriu o bezvýznamnosti pageranku. Možno vás ešte poteší, že google pagerank nemá vplyv na výsledky výhľadavania a ich poradie (oproti Seznam ranku), hoci web stránky na prvých miestach majú zvyčajne aj vysoký pagerank. Hodnota sa mení každých x mesiacov, niekedy každé 2 a inokedy je pauza aj 6 mesiacov (História pagerank updatov). Merať hodnoty pageranku možete na tomto http://www.ranky.sk/.

Srank Seznamu je priamy eqvivalent ako pagerank Googlu. Hodnota začína na (10-100), teda má takú istu stupnicu ako google pagerank len s nulou naviac. Najvýšší seznam rank 100 môže mať na rozdiel od google aj viac webov. Srank ovplyvňuje pozície vo výsledkoch hľadania. Pre čechov má väčší význam ako pagerank, pretože seznam je stále “kráľom českého netu” s dostatočným náskokom.

  1. Analýza a štatistiky

Seo je ešte stále neprebádana oblasť a neustále sa vyvýja a mení. Nič nieje jasné a tak je najlepšie len skúšať a praxou sa z vás stanú seo profíci. Na analýzu a štatistiky sa využívajú mnohé nástroje a ručné prechádzanie napríklad pozícií by seo profesionálov asi priviedlo k infarktu. Je dobré viesť si podrobné poznámky o zmenách, aby ste v prípade zmeny vedeli, čo to spôsobilo. Napríklad google analytics ponúka možnosť okrem sledovania traffiku a návštevnosti aj pripisovanie poznámok k dátumom.

Seo handy tools:

Ak to so seo-m myslíte vážne, budete potrebovať xx nástrojov na zistenie rankov, pozícií, validitu kódy, hustota výskytu keywordov a veľa ďalších. Paradoxne žiadny z týchto nástrojov vám nezlepší pozície, len ušetrí drahocenný čas pri optimalizovaní pre vyhľadávače. Tak tu sú linky na pár užitočných so základným opisom:

Google analytics ide na prvé miesto, meria návštevnosť, traffik, dĺžku návštevy či krajiny návštevníkov. Link

Google Webmaster Tools pozície najhľadanejších fráz, prístupnosť stránky robotom, neexistujúce stránky, najdôležitejšie keywordy z textu, budúcu hodnotu pageranku a pod. Link

Google Hľadanosť si môžete pozreť tu na vami zadané keywordy a rôzne synonymá odporúčané googlom. Link

Seznam Statistika Hledaní vám zobrazí hľadanosť fráze na sezname, vrátane grafu historie.Link

Ranky ako alexa, pagerank, seznam, jyxo si prezriete na vyššie zmienenom linky na Ranky.sk Hadám si ešte najdem čas a ľudi a objaví sa nový design a nové funkcie.

Odkazy a backlinks si prečítajte tento článok.

Prípadne ďalšie nástroje pridám, keď ma ešte nejaké napadnú alebo na nejaký narazím.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com