Stav dvojpísmenkových SK domén

August 07, 2009

dvojpismenkove sk domenyTak už pár dni píšem maily všetkým vlastníkom dvojpísmenkových domén, či a za koľko je ich doména na predaj. Dvojpísmenkové domény sa najprv vypredali a najväčšiu cenu majú hádam .com. Momentálne je cena LL.com domény, základná na $346k (Júl 2009), LL.net na $172k (Júl 2009), LL.org na $73k (Júl 2009) a LL.cz majú spodnú hranicu na 10 000 KC. Je len otázkou času, kedy sa slovenské dvojpísmenkové domény priblížia českým, aj keď o ne bude asi stále menší záujem. Prvá vec, ….

ktorá ma zarazila, bol počet existujúcich LL.sk domén. Myslel som, že každá dvojpísmenková doména, ktorá už koncovka inéj domény. Napríklad teda cz.sk by sa nemala dať registrovať, lebo už funguje ako .cz. No zistil som, že niekde až 25 domén z možných 30 (?, nwm koľko je písmen v abecede 😀 ) neexistuje a nedá sa registrovať. Taktiež pravidlo, ktoré som spomenul a myslel si, že sa podľa neho aj riadi nieje pravda. Napríklad Domená me.sk je na predaj,(Mám dve domémny s koncovkou .me, tak viem že me existuje za 1512,00 eur bez DPH. Inák práve predajdomen.sk má najviac dvojpismenkových domen, no ceny sú trochu prehnané (od 800 do 3900 eur ), no nečudujem sa, majú tam celkom pekné kúsky, ale keďže majú tak veľa domén, aj budú platiť dosť veľa na predlžovacích poplatkoch, keďže SK domény sa ešte moc dobre nepredávaju, ak nejde práve o pekne keyword.sk domény.

Taktiež som bol prekvapený, koľko čechov vlastní sk domény, samozrejme vedia z vlastných skúsenosti, že sa to oplatí (LL.cz sú už dávno vypredané), tak prečo nie. Tým, že je veľa domén neaktívnych a neexistujú, ďalšie vlastnia spoločnosti, myslím si, že o LL.sk domény bude možno ešte väčší boj ako by sa dalo čakať. Cena dvojpísmenkových domén sa odvíja okrem krátkosti, samozrejme aj od dostupnosti domén, teda čím je niečoho menej, tým vačšiu cenu to má. A to myslím platí v tomto prípade dvojnásobne.
Viac menej som začínal tak, že som spočiatku posielal mail každému majiteľovi domény, neskôr som však už písal len živnostníkom a fyzickým osobám. Spoločnosti, či už akciové alebo s ručením obmedzeným, mi vždy odpovedali:”Doména nieje na predaj”. Samozrejme slušnejšie a reprezentatívnejšie, až na jedného, ktorý mi zavolal o pol noci na pevnú a chcel mi rozbiť hubu, vyhrážal sa mi, … Môj Cieľ bolo nájsť niekoho, kto vlastní dvojpísmenkovú doménu (okrem Q) a nevedel by jej cenu. Ale bohužiaľ nenašiel som nikoho, kto by mi ju predal pod 150 eur. Idem si teda vybrať z ponúk a kontaktujem najlepších. Po uspešnej kúpe članok publikujem aj s zoznamom domén na predaj.

Zoznam domén na predaj:

AA.sk – 6000 eur.

DT.sk – 1200 eur.

WI.sk – 130 eur (aukcia skoncila na 130, bohuzial mi usla lebo som cakal na 3 iné domény.)

VD.sk (moja)

GV.sk – (moja)

QH.sk – 33 eur (kamošova)

IM.sk – 300 eur (webtrh)

FD.sk – 180 eur (kamošova)

FG.sk – od 150 eur

OK.sk – 40 000 eur

ZH.sk 700-1000 eur

IY.sk + YI.sk – 300 eur

Domény FD.sk, GV.sk a QH.sk sú od uživateľa Webtrhu s nickom Domain, ktorý vlastní viac dvojpismenkových sk domén, no zatiaľ ich neponúkol na predaj. Kopu domén LL.sk najdete aj na predajdomen.sk , no samozrejme za ceny aké som už vyššie spomínal, mne sa páči hlavne ta ME.sk za 1800 eur.

Dómený sú na predaj samozrejme skoro všetky, len pri dobrej ponuke. Kopu ľudí mi napísalo nech spravím ponuku. Ja som sa snažil nájsť čo najlacnejšiu doménu, zatial mám len jeden úspešný handreg YM.sk (Young Man), kde som chcel spraviť portfólio, na subkách weby a na doméne niečo ako ponuku tvorby webstránok, no chcel som tam pridať aj grafika, registrátora do katalógov, koderov, … (Young men) no zatial nemám nikoho. V podstate domény LL.sk sa stále dajú kúpiť (okrem vw.sk 🙂 ) dobrou ponukou a ceny pekne stúpajú. Určite sa oplatí investovať aspoň do jednej LL.sk domény, časom sa vám to zúročí, nech to už kúpite za akukoľvek sumu.


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com