Začínam pravidelne investovať na Mintos.com

November 30, 2017

V Máji som kúpil nejaké prvé kryptomeny a keďže odvtedy len stúpajú (hlavne posledný mesiac), viac som nedokupoval. Beriem ich zatiaľ ako príliš rizikové, momentálne 283.07% zisk za cca pol roka. Stratégia DGI (akcie), kde som začal pravidelne povinne kupovať každý mesiac niečo pred dvoma rokmi, je momentálne na 15.29% ročne. Obe tieto investície sú ale pomerne rizikové a ktorýkoľvek mesiac sa to môže otočiť a budem zrazu v strate. Chcel by som teda ďalší kanál, kde by som mohol pravidelne investovať a bolo by to istejšie. Jediné dve podmienky sú:

  1. Nech mi to berie čo najmenej času/blíži sa to k pasívnemu investovaniu
  2. ročne nech to ma aspoň 10 % zhodnotenie

No a prečo som si vybral mintos?

Moje prvé investície boli práve pred 4 rokmi v P2P pôžičkách. Bondora bola najobľúbenejšia európska platforma, časom ale zavádzala horšie a horšie pravidlá a konkurencia je na tom lepšie.

Prvý deposit do Mintos som mal 07.07.2016, keď som naraz do twino.eu a mintos.com poslal 1000 eur. Za ten rok a 4 mesiace to narástlo na 1153.67 eur. Twino.eu je na tom podobne, 1161.01 eur. Mintos mal myslím viac pôžičiek a skôr sa mi tam deposity/splatené pôžičky reinvestovali. Pred pár dňami som na mintos poslal ďalších 2k eur a hneď sa premenili na pôžičky (dostatok kvalitných žiadateľov je pre P2P platformu hlavná podmienka).

Na oboch portáloch mám nastavené, že investujem len do “buyback guarantee” – ak pôžička nebude splatená, mintos mi vráti vklad. Problém je, že sa na tie pôžičky môžu predlžovať, dáva sa viac času a tvoria sa nové zmluvy pre dlžníkov. Investícia sa mi síce vráti, ale znižuje to ten ročný výnos – nemusí to byť 10%. Investujem taktiež na max 1-6 mesiacov. Nechcem sa dostať do stavu ako s bondorou, kde som po 4 rokoch akurát vytiahol vklad a budem čakať bohvie koľko ďalších rokov na úroky, ak ich vôbec dostanem.

P2P pôžičky spĺňajú obe podmienka. 1. bod sa dá jednoducho nastaviť cez ich auto invest služby, kde len nastavím koľko chcem minimálne percent a že chcem investovat len do buyback guarantee. Druhý je trochu tesný, ale okolo tých 10% to myslím v kľude bude.

A aké je tu riziko? Mintos nie je banka, môže sa stať, že skrachuje a ja prídem o peniaze. Reálne by to moc možné byť nemalo, keďže mám zmluvy s veriteľmi, ktoré len stiahnem a presuniem do inej služby. Ale extra času som tomu nevenoval. Pre info negatívny článok z poslednej doby od skúseného investora 🙂

Registrácia na Mintos.com s mojim ref linkom


Written by Lucas03 , who uses this as diary. Contact at admin[a]lucas03.com